Siyaset | AJANSHABER.NET

1 milyon 392 bin 629 öğrencinin borcu silindi | AJANSHABER.NET

ANKARA Milliyet – Cumhuriyet tarihi rekoru kırılan yurt talep ve yerleştirme oranlarının ardından, ranza gibi sistemlerle arttırılan yurt kapasiteleri sayesinde kalan boş yerler için yeni talepleri alacaklarını açıklayan Kasapoğlu, “Başvuran herkesin yerleştiği gibi yeni başvurulara da açık durumdayız artık. Bu 20 yıllık süreçte genç odaklı siyasetin en güzel sonucudur. Fiyatlarımız 270-450 lira arasında değişiyor” diye konuştu.

Burs-kredi başvurusu

Kasapoğlu, öğrenim kredisi borcunun faiz bölümünün silindiğini hatırlatarak, 1 milyon 392 bin 629 öğrencinin 27 milyar liralık borcunun kaldırıldığını belirtti. Gençlere borçlarını faizsiz olarak ödeyeceklerini hatırlatan Kasapoğlu, 2022-2023 eğitim öğretim yılı burs ve kredi başvuru sürecinin 1. sınıflar dahil tüm öğrenciler için yeniden başlatıldığını şöyle duyurdu:

“Bazı gençlerimiz bu süreçte çeşitli nedenlerle başvuru yapamadıklarını ifade ettiler. Biz de onların bu taleplerini değerlendirerek an itibarıyla başvuru sürecini tekrar başlatıyoruz. İnanıyorum ki yarın (bugün) 23.59’a kadar gençlerimiz başvurularını yapmış olacak ve değerlendirmeleri de başlamış olacak. Sistem an itibarıyla e-Devlet üzerinden açıldı. Şu anda lisans öğrencilerine aylık 850, yüksek lisans öğrencilerine aylık 1700, doktora öğrencilerine ise aylık 2 bin 550 lira burs ve kredi ödemesi gerçekleştiriyoruz. Bu yıl inşallah bu oranları güncelleyeceğiz. Yeni rakamları da önümüzdeki süreçte paylaşacağız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu