Güncel | AJANSHABER.NETGündem | AJANSHABER.NET

85 yaş ve üzerine kişisel hekim | AJANSHABER.NET

Koca, Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde özetle şunları söyledi:

Önlüğün beyazına leke: Hatasız iş yapmakla hiç iş yapmamak özdeşleşmiş durumdadır. Hatamız var mı? Elbette var. Eksiğimiz de var, kusurumuz da var. Ancak sizi temin ederim, kasıtlı hatamız yok. Tek kastımız hayırlı hizmetler üretmektir. Bu sebeple bugüne kadar olduğu gibi her yapıcı eleştiriyi kabul ediyorum. Kulağımız her söze açık. Bu, bu yüzyılın son bütçesi, Türkiye yüzyılının ise ilk bütçesidir. Bu sağlıklı yaşam hakkının bütçesidir. Bazılarının gözünün önüne son günlerde servis edilen sahte doktor hikâyelerinin geldiğinin eminim. Gündeme gelen müstakil örnekler tüm sağlık teşkilatını lekelememeli. Kimseye de faydası yoktur. Hiçbir densizin ölüğümüzün beyazına leke sürmesine müsaade etmeyiz.

Büyüklerin hakkı: 85 yaşından büyüklerimizin her birini bir hekim arkadaşımıza emanet etmek istiyoruz. Yeni düzenleme ile büyükler sağlık hizmeti alırken tek bir hekim tarafından takip edilecekler. Hazırlıklarımızı yaptık, yakında ilan edeceğiz.

SMA’Lı çocuklar: Ben çocuk hekimiyim. Tedavi ettiğimiz her evladın yüzündeki tebessümün kıymetini çok iyi bilirim. SMA hastalığı maalesef tedavisi güç bir hastalıktır. Dünyada hem evlilik öncesi hem yeni doğan taraması yapan tek ülkeyiz. Kamuoyunun gündemine çokça gelen gen tedavisi olarak bilinen yeni bir uygulama. Gen tedavisini Bilim Kurulu’nun yeterli kanıt oluştuğunu ifade etmesi halinde programa almaktan çekinmeyiz. Ailelerimizin umutlarını ise kimsenin istismar etmesine izin vermeyiz. Bunları adeta bir mucize gibi gösteren ve her hastayı tedavi edeceği yanılgısına sebep olan ticari simsarlığa ise asla müsaade etmeyiz.

Atamalar peş peşe: İlan ettiğimiz 85 bin sağlık personelin 42 bin 500’ünün atamasını şimdi yapıyoruz. Diğer yarısını peşinden hemen alacağız. Yeni personelin 32 bini polikliniklerimizde hizmet verecek olan tıbbi sekreterlerden oluşuyor. 27 bin sözleşmeli hekimle yılbaşından itibaren sözleşmeler yapılacak. Şehir hastanesinin alacağı ödemelere tavan sınırlamasını getirdik. Bu sınırlandırmanın 10 milyar dolarları geçmiş olduğunu bilelim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu