Gündem | AJANSHABER.NET

Adı gibi tatlı Helva Şenliği

Adı gibi tatlı Helva Şenliği

MİAHABER-BHA

Helva dağıtımına eşlik eden Vali Cahit Çelik, “Yeşilburç Köyümüzün yıllardır devam eden geleneklerinden Helva Şenliği, adı gibi tatlı, sıcak ve samimiydi. Koskoca bir aile olan köy sakinlerimize ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederim” dedi….


ASIRLIK GELENEK

Mübadele ile Yunanistan’dan ülkemize gelen Türklerin yerleştirildiği Niğde’nin Yeşilburç köyünde yüzyılı aşkın zamandır düzenlenen Helva Şenliği saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.


Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından dualar edildi.

Yeşilburç köyünün Osmanlı döneminde de özel bir yere sahip olduğunu belirten Niğde Valisi Cahit Çelik, köyün turizm açısından değerine dikkat çekerek, “Bu köyde yaşayan vatandaşlarımız 100 sene önce Selanik’e 175 kilometre uzaklıktaki Kirifçe köyünde yaşıyorlardı.


Lozan Antlaşması çerçevesinde de orada yaşayan Müslüman Türk vatandaşlarımız
önce İzmir’e, daha sonra Isparta’ya, akabinde de Niğde sınırları içerisindeki
Uluağaç, Taşlıca köyleri ile en sonunda burayı mesken edindiler.

Türk soylu vatandaşların mübadele döneminde ne sıkıntılar yaşadığını, burada yaşayan vatandaşlarımız dedelerinden, ninelerinden dinlemişlerdir. Osmanlı döneminde de bu köyümüz bölgenin en önemli, en zengin köylerinden bir tanesiydi. Bugün de baktığımız zaman bu köyümüz gerçekten hem il merkezine yakınlığı, hem taşıdığı turizm potansiyeli anlamında da en güzel, en önemli köylerimizden bir tanesi.


Biz de burada görev yaptığımız süre içerisinde köyümüzün bu turizm
potansiyelini daha ilerilere taşıyacak adımlar atacağız” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu