Spor | AJANSHABER.NET

Ali Koç’tan Kulüpler Birliği toplantısı sonrası yabancı kuralı açıklaması | AJANSHABER.NET

AJANSSPOR – HABER

18:55

Kulüpler Birliği, Dünya Kupası arasında bugün kritik bir madde için toplandı. Kulüpler Birliği’nin yabancı oyuncu kuralı için düzenlediği çalıştay sonrası başkan Ali Koç açıklamalarda bulundu.

“Son 18 yılda 10 kez değiştirmişiz”

18:39

Dünyada en çok yabancı oyuncu kuralını değiştiren ülke olduklarını söyleyen Koç “Bugün bir toplantımız oldu. 2 tane ayağı var biri konusu, ikincisi katılımcıları. Teknik ekip, başkan, yöneticiler seviyesinde katılım oldu. Herkes görüş bildirdi. Konumuz yabancı oyuncu sayısı. Nasıl olmalı, ne zaman olmalı? Güzel sonuçlar var. Artık önümüzü görebilir, istikrarlı modelin açıklanıp, en az 5 yıl boyunca devam etmesi. Biz dünyada en çok yabancı oyuncu kuralını değiştiren ülkeymişiz. Son 18 yılda 10 kez değiştirmişiz. Bu değişiklikler başarıya nasıl etki ediyor baktığımızda, hiçbir etki yok.” dedi.

“O 3 ülkeden biri de biziz”

18:40

Yabancı sayısı, ülkemizin 10 yıllık stratejilerinden biri olduğunu dile getiren Koç “14 yabancıya geçtikten sonra Avrupa’ya katılan Türk katılımında çeşitlilik olmuş. Akhisar, Sivas, Konya gibi… Ama kısacası biz kulüpler olarak Federasyonumuzla beraber bu işin adını koyacağız. Kulüpler Birliği olarak kendi tarafımızın ne olduğunu belirleyelim, sonra federasyon ile bir çalıştay yapalım. Yabancı sayısı ülkemizin 10 yıllık stratejilerinden biridir. Federasyonumuz kısa sürede çok doğru işlere imza atıyor. Ülkemizin 10 yıllık stratejisini çıkardı. 53 ülkenin sadece 3’ü futbol stratejisi geliştirmiş. O 3 ülkeden biri de biziz.” şeklinde konuştu.

“Bu işi son dakikaya bırakıyoruz”

18:42

Son dönemde yerlilerin maaliyetinin arttığını ifade eden Ali Koç “Federasyonumuzun amacı Şubat ayında bu işi bitirmek. Bazı kulüplerimiz transfer dönemine yetişsin istiyor. Ona da bakacağız. Hem çok değiştiriyoruz, hem de bu işi son dakikaya bırakıyoruz. Bu da kulüplerin planlamasını etkiliyor. Maaliyetleri arttırıyor. Son dönemde yerlilerin maaliyeti de arttı. Biz kadro planlaması yapacaksak, önümüzü 5 sezon görmek istiyoruz. Ahmet Nur Çebi de dün buna benzer şeyler söyledi. Federasyonun bizimle beraber çalışma arzusunu motive edici buluyorum.” ifadelerini kullandı.

“Hocalarımızın da kafasını karıştırıyor”

18:43

Koç “Mevcut federasyon kulüplerin çıkarları konusunda elinden geleni yapıyor. Her konuda arzu ettiğimiz sonuca ulaşamayabiliriz. Hiç olmazsa beraber çalışıyoruz. Yabancı sayısı ile ilgili net bir karar verilmedi. Biz bugüne kadar hep sayı konuşmuşuz. Hiç nitelik konuşmamışız. Son dönemde kulüplerin ricasına göre 3 adet U-21 olmak üzere yabancı futbolcu transferi izni verildi. Ama genel olarak bakıldığında biz hep sayılar üzerinden konuşmuşuz. Son dönemde niteliklerin de göze alınması gündeme geldi. Çoğunluk yabancı transferlerde yaş, milli takımda oynama kriterleri gibi bazı kriterlerin getirilmesi konusunda. Ama herkes artının olmamasını istiyor. Artı konusu hocalarımızın da kafasını karıştırıyor.” dedi.

“Birkaç tane daha toplantı yapacağız”

18:44

5 yıllık yabancı oyuncu kuralını gelecek sezondan itibaren uygulamak istediklerini ifade eden Koç “Milli takımlara oyuncu vermeden tutun, daha çok oyun oynatanlara teşvik konusunda istişarelerimiz oldu. Birkaç tane daha toplantı yapacağız. Daha sonra Federasyon ile yapacağımız toplantıdan sonra Türkiye’nin 5 yıllık yabancı oyuncu kuralını önümüzdeki sezondan itibaren uygulamaya koyacağız.” dedi.

“Bazı arkadaşlar ’30 yaş üstü yabancı olmasın’ dedi”

18:45

Yabancıların kalitesi arttıkça o ligin kalitesinin yükseldiğini ifade eden Koç “Biz en yaşlı liglerden biriyiz. Biz gençlere en az süre tanıyan ligiz. Yabancı sınırının olmadığı ülkelere bakıldığında başarılı ülkeler çıkıyor. Biz iyi oyuncu bulmakta sınıfta kalıyoruz. Doğru yabancı seçimi üstünde çok konuşuldu. Bazı arkadaşlar ’30 yaş üstü yabancı olmasın’ dedi. Biliyorsunuz yabancılar son kontratında bize geliyor. Yabancıların kalitesi arttıkça o ligin kalitesinin yükseldiği istatiklerle gösterildi. Altyapı lazım ama bunun yabancı oyuncuları sınırlandırmakla olmadığı görüldü.” dedi.

“U-21’i kaldırdık, Rezerv Lig’i kaldırdık, olmadı”

18:48

Alt yapıdaki futbolcuların durumuna dikkat çeken Koç “Bazı kulüpler altyapıda birçok gençlerinin olduğunu bunları nerede oynatacaklarını söyledi. U-21’i kaldırdık, Rezerv Lig’i kaldırdık, olmadı. Önümüzdeki sezon özellikle isteyen takımların 2. veya 3. ligde kulüp alabilmesi lazım. Portekiz örneği kullanıldı. Türkî Cumhuriyetleri’nden oyuncuların yabancı sayılmaması gibi bir fikir ortaya atıldı. Onun üzerine başka bir kulüp ‘O zaman orada da sayılmasın’ dedi.

“Doğru bir dengeyi bulmalıyız”

18:50

Koç “Unutmayalım ki hepimizin kontratları var. 2-3 yıl… Türk futbolculara da mecburiyet getirdiğinizde onların da maaliyeti artıyor. Doğru bir dengeyi bulmalıyız. Çebi’nin haklı bir serzenişi var. Ben planlama yapamıyorum diyor. Ben kendimi 7+4’e kendimi hazırladım, değiştirirseniz itiraz ederim diyor. Haklı… Bize yabancı sayısı konusunu Temmuz sonunda söylediiler. 1 Temmuz’da transfer sezonu başladı.” dedi.

“Yapılacak çok şey var”

18:50

Passo Lig ile ilgili kulüplerin ciddi itirazları olduğunu da dile getiren Koç “Eski Kulüpler Birliği Başkanı federasyona yazılan yazıların cevapsız kaldığından şikayetçiydi. Şimdiki federasyon bizimle işbirliği içinde. Yapılacak çok şey var. Federasyon ile biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Passo Lig ile ilgili kulüplerin ciddi itirazları var. Güvenlik kameraları alındı. Eylemi yapan cezalandırılacaktı. Şimdi yine tribünler kapatılıyor.” dedi.

“Mayıs’tan önce bilmemiz gerekiyor”

18:52

Yabancı konusunda kararın Şubat ayında biteceğinin kendilerine söylendiğini ifade eden Koç “Dünya Kupası’nda yokuz. Tribünde bir Türk taraftar gördüğümüzde sevinir hale geldik… Kendi oyuncularımızın gittiği yere kadar gitmesini istedik, onlar da elendi. Fenerbahçe’nin bir parçası olarak Brezilya’yı tutuyorum. Federasyona söylediğimiz, 10 yıllık stratejisi Mayıs’ta bitecekse, bizim Mayıs’tan önce bilmemiz gerekiyor. Yabancı konusunda kararın Şubat ayında biteceği söylendi.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu