Ekonomi | AJANSHABER.NET

Altın fiyatlarında neler oluyor? | AJANSHABER.NET

Altının ons fiyatı aralıksız 7 aydır kaybettirirken, kasım ayını yükselişle tamamlamaya hazırlanıyor. Piyasalar açısından bulunduğumuz hafta oldukça kritik… Fed Başkanı Powell’ın konuşması ve ABD tarım dışı istihdam verisi öne çıkıyor. Bu iki gelişmenin de altın fiyatları üzerinde yön belirleyici olması bekleniyor. Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ, altın fiyatları üzerinde yaşanan tüm gelişmeleri ve olası senaryoları hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

Altının ons fiyatı, aylık getiri olarak baktığımızda 7 aydır üst üste yatırımcısına kaybettirirken, kasım ayını değer kazancıyla bitirmeye hazırlanıyor. Değerli maden, doların dünyada güç kaybetmesi ve ABD tahvil faizlerinin gerilemesinin etkisiyle yukarı yönlü hareket ediyor. İçinde bulunduğumuz hafta, veri gündemi açısından oldukça yoğun geçiyor.

Veri gündemi arasında, bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın konuşması ve cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi öne çıkıyor. Bu veriler Altın fiyatlarının yönü açısında da oldukça kritik olacak.

Başkan Powell’ın konuşması bugün Türkiye saati ile 21:30’da gerçekleşecek. Piyasa aktörleri Powell’ın konuşmasında, Fed’in faiz artırımlarında frene basacağı beklentisini teyit etmek için ip uçları arayacak. Fed’in bir sonraki toplantısı 13-14 Aralık tarihinde yapılacak. Piyasalar 4 toplantı üst üste 75 baz puan faiz artırımı yapan bankadan, bu defa 50 baz puan faiz artımı bekliyor. Powell’ın piyasaya beklediğini vermesi halinde, risk iştahının yükselmesi ve doların dünyada değer kaybetmesi bekleniyor. Ters korelasyon etkisiyle de altın fiyatlarının güçleneceği tahmin ediliyor.

Diğer önemli veri ise, ABD kasım ayı tarım dışı istihdam verisi… Ekonomistlerin beklentisi, verinin 200 bin gelmesi yönünde olurken, sürpriz gelecek bir verinin piyasaları hareketlendirebileceği öngörülüyor. Beklentilerinin üzerinde gelecek bir verinin dünyada doları güçlendirmesi, altın fiyatlarını baskılayacağı tahmin ediliyor. Zayıf gelecek bir verinin ise, altın fiyatlarını destekleyeceği tahmin ediliyor.

Ons altın bugün içerisinde en yüksek 1756 dolar seviyesini, en düşük 1747 doları görürken; şu dakikalarda yüzde 0,40 oranında yükselişle 1755 dolarda hareket ediyor.

Gram Altın fiyatları, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 1050 lira seviyesinde hareket ederken; yeni güne 1051 liradan başladı. Gram altın, gün içerisinde en yüksek 1053,03 lira seviyesini, en düşük 1046,23 lirayı gördü. Gram altın, ons altın fiyatında yaşanan yükselişin etkisiyle yukarı yönlü hareket ederken, saat 11:27 itibarıyla yüzde 0,44 oranında yükselişle 1052,00 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1725 lira, Cumhuriyet Altını da 7 bin 99 liradan satılıyor.

bigpara.hurriyet.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu