Yaşam | AJANSHABER.NET

Annesini tecavüz ederek katleden cani yıllardır başucundaymış! 40 yıllık cinayette film gibi son | AJANSHABER.NET

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – Linda Slaten eşinden ayrılmış, çocukları Jeff ve Tim ile birlikte yaşamaya başlamıştı. Gün içinde henüz küçük olan çocuklar okula gidiyor, Linda ise geçimini sağlamak için çalışıyordu. Dışarıdan bakıldığında Linda ve çocukları, yeni hayatlarına adapte olmaya çalışıyor ve bunu da gayet iyi şekilde yapıyordu. Ancak bu mutlu tablo 4 Eylül 1981’de bozularak yıllar sürecek bir bilinmezliğe gömüldü.

ABD’nin Florida eyaletinin Lakeland şehrinde görevli polisler aldıkları bir ihbar üzerine Linda Slaten ve çocuklarının yaşadığı eve girdiklerinde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu anlamaları çok uzun sürmedi. 15 yaşındaki Jeff ve 12 yaşındaki Tim’i kendi odalarında uyuyordu. Ancak Linda Slaten’in odasına yönelen polisler, genç kadını tel elbise askısıyla boğulmuş şekilde buldu. Yatak odasının penceresinden eve giren katil, Linda’ya tecavüz etmiş ve genç kadını boğarak öldürmüştü.

Çocukları uyandırarak evden çıkaran polisler, olay yerini de güvenlik çemberine aldı ve katilden geriye kalan kanıtları toplamaya başladı. Yapılan incelemelerde bulunan parmak izleri kayıt altına alındı ve cinayet soruşturması için polis merkezine gönderildi.

GÖRDÜKLERİNİ ASLA UNUTAMADI

Anneleri öldürüldüğü sırada uykuda olan ve hiçbir şeyden haberi olmayan Jeff ve Tim, uykuları polis tarafından bölündüğünde neye uğradıklarını şaşırdılar. 12 yaşındaki Tim, evden çıkarıldığı sırada annesini gördü ve gördükleri, cinayetin üzerinden yıllar geçse bile aklından hiç çıkmadı. Tim, aradan geçen 40 yıla rağmen yaşadığı hissi, “Bütün olay yerini gördüm. Annemin kanlar içindeki cesedini gördüm ve hâlâ görüyorum” sözleriyle anlattı.

Slaten kardeşler, annelerinin ölümünün ardından büyükanne ve büyükbabalarının yanına taşındı. Küçük çocuklar yeni hayatlarına alışmaya çalışırken ilk haftalarda biraz zorlanmış olsa da zaman ilerledikçe tekrar gündelik hayata dönmeye başladılar. Tim, okula döndükten kısa süre sonra annesinin ölümünden önce olduğu gibi tekrar okulun Amerikan futbolu takımına katıldı. Takım arkadaşları ve takım koçu, Tim’i sürekli destekledi ve iyi hissetmesini sağladı.

Bütün takım üyelerinin ‘Koç Joe’ olarak adlandırdığı antrenör Joseph Mills, Tim’e çok iyi davranıyor ve küçük çocuğu sürekli motive etmeye çalışıyordu. Hatta Tim, Joseph Mills’in de bulunduğu takım fotoğrafını annesinin ona öğrettiği şeyi unutmamak için odasının duvarını bile asmıştı: “Devam et ve asla pes etme!”

SORUŞTURMA YILLAR SÜRDÜ

Linda Slaten cinayetini soruşturan dedektifler, ilk etapta Linda’nın eski kocası Frank Slaten’in kapısını çaldı. Frank, eski karısı ile zaman zaman tartışan ve çocuklarının deyimiyle ‘başedilemez bir alkolik’ti. Ancak dedektifler, Frank’ın cinayet gecesi evinde olduğunu ve cinayetini işlemiş olamayacağını tespit ettiler.

Soruşturma, Linda’nın büyük oğlu Jeff’e kadar uzandı. 15 yaşındaki Jeff, ergenlik döneminin etkileriyle annesiyle sık sık tartışma yaşıyor ve kavga ediyordu. Cinayetin işlendiği gün de anne-oğul arasında bir tartışma yaşanmıştı ve bu dedektiflerin ilgisini çekiyordu. Ancak sorgulamalar sonucunda Jeff’in de masum olduğu ortaya çıktı. Katile ait parmak izleri ve el izi bulunuyor olmasına rağmen fail bir türlü bulunamadı ve dava yıllar içinde gözden düştü. Cinayet soruşturması yıllar içine yayılınca dava defalarca dedektifler arasında el değiştirdi.

2019 YILINA KADAR GİZEM ÇÖZÜLMEDİ

Takvimler 1998 yılını gösterdiğinde Slaten davasında önemli bir değişiklik yaşandı ve davayı soruşturan dedektifler değişti. Soruşturmayı yeni devralan dedektif Brad Grice, Linda Slaten’in öldürüldüğü gece faile ait olduğu düşünülen ve kanıtlar arasında eklenen parmak izlerini Florida Emniyet Teşkilatı’nın en büyük kriminal laboratuvarına gönderdi. Bir yıl sonra Linda Slaten’in isimsiz katilinin tam bir DNA profili geliştirildi fakatElde edilen DNA örnekleri, şüpheli olarak sorgulanan kimseyle eşleşmedi.

Dedektif Grice, 2015 yılında emekli olana kadar Slaten cinayetini çözmeye çalışsa da bunu başaramadı. Ancak cinayete ilişkin ortaya çıkardığı detaylar, kendisinden sonra davayı devralacak dedektiflere yol gösterici oldu. Soruşturmayı Grice’den devralan dedektifler Tammy Hathcock ve Russell Hurley, 2018 yılında Florida Emniyet Teşkilatı tarafından kullanılan yeni bir teknoloji hakkında bilgilendirildi. ‘Genetik Şecere’ adı verilen sistem ikilinin yaklaşık 40 yıl boyunca faili bulunamayan cinayeti aydınlatmasını sağlayacaktı.

Cinayetin ardından Linda Slaten’in üzerinden alınan DNA örneklerini genetik bilimci CeCe Moore ile paylaşan dedektifler, örneklerin “GEDMatch” adlı sisteme yüklenmesiyle katile ilişkin önemli detaylar ortaya çıkardı. Sistem, olası failin ailesine ilişkin resmi kayıtlara işlenmiş tüm detayları kullanarak bir soy ağacı oluşturdu. Sistemin ortaya koyduğu sonuçlara göre fail, kimsenin aklına gelmeyen, öğrendiğinde Tim Slaten’i şoke edecek bir isimdi.

KATİLİN RESMİNİ DUVARINA ASMIŞ

CeCe Moore’un yaptığı çalışmaların elde ettiği verilere göre, Linda’nın katilinin bir dönem Tim Slaten’in de antrenörü olan Joseph Mills olduğu ortaya çıktı. Cinayetin işlendiği yere sadece 30 dakika mesafede olan Mills, aradan geçen onca yılın ardından 58 yaşında Linda Slaten cinayetinin baş şüphelisi olarak gözaltına alındı ve yapılan kontrollerde olay yerinden alınan parmak izi ve DNA örneklerinin Mills’e ait olan örneklerle eşleştiği açıklandı.

Yapılan sorguda cinayeti itiraf eden Mills’in, Tim’i okuldan evine bıraktığı gece Linda’nın evine geri döndüğü ve yatak odasının penceresinden içeri girerek genç kadının dolabında saklandığı ortaya çıktı. Cani katil kadın uyuduktan sonra saklandığı dolaptan çıkmış, önce tecavüz etmiş ve ardından boğarak öldürmüştü. Joseph Mills, yapılan yargılamanın ardından 2019 yılında ömür boyu hapse mahkum edildi.

Çocukluk yıllarında annesinin katilinin fotoğrafını farkında olmadan odasının duvarına asan Tim Slaten ise adeta şoke oldu. Tim, o fotoğrafın artık midesinin bulandırdığını söyledi. Ağabey Jeff Slaten ise Mills’in bir canavar olduğunu söyleyerek, “Annemizin katilinin resmini farkında olmadan yıllarca odamızın duvarına asmışız. O taş kalpli bir canavar” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu