Gündem | AJANSHABER.NET

ATO başkanı Baran’dan “enflasyon düzeltmesi” açıklaması


Gürsel Baran, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın mükelleflerin birinci vergilendirme dönemi olan Ocak-Mart 2024’te enflasyon düzeltmesi yapmamaları kararına ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

featured

x


ATO başkanı Baran’dan “enflasyon düzeltmesi” açıklaması

30 NİSAN 2023- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın mükelleflerin birinci vergilendirme dönemi olan Ocak-Mart 2024’te enflasyon düzeltmesi yapmamaları kararına ilişkin sosyal medya platformu X hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

Baran, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ankara Ticaret Odası olarak, iş dünyamızın vergisel olarak ne sonuç doğuracağı konusuna merakla yaklaştığı ‘Enflasyon Muhasebesi’ konusunu ‘Enflasyon Düzeltmesi, Enflasyon Muhasebesi midir’ başlığıyla, Başkent Üniversitesi, Atılım Üniversitesi ve İstanbul Gedik Üniversitesi işbirliğinde 16 Nisan’da düzenlediğimiz bir panelde tüm detaylarıyla ele almıştık. Konunun uzmanları ve akademisyenlerce sunumların yapıldığı, iş dünyasının ve mali müşavirlerin görüşlerini dile getirdiği panelde, enflasyon düzeltmesinin geçici vergi dönemlerinde uygulanmaması da talepler arasında sıralanmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığımız bugün (30 Nisan) yayımladığı tebliğ ile Vergi Usul Kanununun Mükerrer 298/A-8-b maddesinin verdiği ‘Mükellef veya meslek grupları ya da mükelleflerin aktif toplamları veya ciroları itibarıyla hangi tür malî tabloların; enflasyon düzeltmesine tâbi tutulup tutulmayacağını ve geçici vergi dönemlerinde düzeltilip düzeltilmeyeceğini belirleme’ yetkisini kullanarak, 2024 hesap dönemi birinci geçici vergi döneminde Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 298. maddesine göre enflasyon düzeltmesi yapılmamasına karar verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın reel sektörün gerçeklerini dikkate alarak verdiği bu sağduyulu karar, enflasyonla mücadele sürecinin etkilerini hisseden iş dünyamız için çok yerinde olmuştur” dedi.

ATO başkanı Baran’dan “enflasyon düzeltmesi” açıklaması


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu