Ekonomi | AJANSHABER.NET

BUPAR Araştırma: CHP vizyonu ses getirdi, Millet İttifakı 10 puan önde | AJANSHABER.NET

BUPAR araştırma CHP’nin yeni vizyon belgesinin halk tarafından beğenildiğini belirerek yaptığı anket sonuçlarını paylaştı. Ankete göre seçimleri ‘Millet İttifakı’ kazanır diyenler yüzde 49,5 olurken ‘Cumhur İttifakı’ diyenlerin oranı yüzde 39,4’te kaldı.

BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi 21 ilde 1112 yurttaşla yüzyüze görüşülerek hazırlanan anketin sonuçlarını paylaştı.

Ankete göre ‘CHP’nin ikinci yüzyıla çağrı’ programına yurttaşlar ilgi gösterdi. Anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 66,9’u CHP’nin “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi”ni duyduklarını belirtti.

Ankete göre katılımcıların yüzde 57,1’i beyannamedeki hedefleri beğenirken yüzde 27,7’si beğenmedi. Fikrini belirtmeyen oranı ise yüzde 15,2 oldu.

Ankette katılımcılara Altılı Masa’nın 84 maddelik anayasa değişikliği önerisini duyup duymadıkları da soruldu.

Katılımcıların yüzde 64,9’u “Evet” derken yüzde 35,1’i duymadığını aktardı.

Katılımcıların yüzde 54,1’i ise Altılı Masa’nın anayasa değişiklik önerisini beğendiğini vurguladı, fikrim yok diyenlerin oranı ise 17,3 oldu.

Seçmenlere seçimlerde hangi ittifak adayının kazanacağını düşündükleri soruldu. Sonuçlar şöyle:

Yüzde 49.5 Millet İttifakı

Yüzde 39.4’ü Cumhur İttifakı

Yüzde 11,1 oranında katılımcı ise kararsız kaldı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre anket sonuçlarından yapılan analizde şu ifadelere yer verildi:

“CHP’nin yapmış olduğu bu toplantıyı, medyanın çok az bir kısmının tam olarak gündeme taşımış olmasına rağmen bilinirlik, farkındalık çok yüksektir.

CHP’nin ne dediği tüm vatandaşların hayatını etkilemektedir. İlk defa hem ülke gündemini hem de AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasal geleceğini muhalefet partileri belirleme olanağına sahiptir.”

Artı Gerçek

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu