Gündem | AJANSHABER.NET

Danıştay’ın FETÖ’den ihraç hakimler kararı tartışmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay’ın FETÖ’den ihraç edilen hakimlerle ilgili kararı üzerine konuştu. Erdoğan, “Danıştay’ın verdiği tartışmalı kararlarda bazı hususların daha kesin bir şekilde ortaya konulmasının şart olduğuna işaret ediyor” dedi.

featured

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile İdari Yargı Hakimleri Kura Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sayıları 24 binin üzerine çıkan hakim ve savcıların ülkenin dört bir yanında millet adına adaleti tesis etme mücadelesi verdiğini söyledi.

Adaletin gücü yerine güçlünün adaletinin hakim olduğu olağanüstü dönemlerin milletin hafızasında çok derin izler bıraktığını ifade eden Erdoğan, bu durumun travmalara sebep olduğunu söyledi.

Danıştay’ın FETÖ’den ihraç edilen hakimlerle ilgili kararı üzerine değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Şu gerçeği artık hepimiz görebiliyoruz, yüksek yargı kurumlarımızın Anayasa’da belirtilen görev tanımları, sınırları ve onlara yüklenen misyonlar konusunda bir belirsizlik söz konusudur. Esasen bu kurumlarımız arasında eskiden beri bir hiyerarşi tartışması yaşandığını biliyoruz. Anayasamıza göre her birinin görev alanı farklı olan dolayısıyla hiyerarşiden ziyade vazife tanımıyla konumları belirlenen yüksek yargı kurumlarımız arasındaki ihtilafı gidermek mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde ülkemizin terörle mücadelesi başta olmak üzere ali menfaatlerine halel getirme potansiyeli taşıyan bu tartışmaların sürüp gitmesi kaçınılmazdır. Danıştayın FETÖ’den ihraç edilen yargı mensuplarından bazılarıyla ilgili verdiği tartışmalı kararlar da bazı hususların daha kesin bir şekilde ortaya konulmasının şart olduğuna işaret ediyor.”

Erdoğan: Danıştay’ın FETÖ’den ihraç hakimler kararı tartışmalı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu