Yaşam | AJANSHABER.NET

DEAŞ’lı kocadan şoke eden Şamima Begüm itirafı! ‘Hiçbir şey anlattığı gibi değil’ | AJANSHABER.NET

Derleyen: Fazilet Şenol / Milliyet.com.tr – Şamima Begüm 15 yaşındaydı, ailesinin uyarılarına rağmen doğup büyüdüğü Londra’yı terk etti ve Suriye’ye kaçtı. Bir teröristle evlenip Suriye’ye giden 15 yaşındaki genç kız DEAŞ’a katılmıştı. Zaman içerisinde ona ‘DEAŞ’ın gelini’ lakabı takıldı. Bir anda uluslararası basının gözdesi haline geldi. İngiltere vatandaşlığından çıkartıldı, üç çocuğunu da DEAŞ kampında kaybetti. Şimdilerde İngiltere vatandaşlığını geri kazanmak için uğraşan Begüm’ün kocası, onun çizdiği tablonun aksine mutlu bir evlilikleri olduğunu iddia ediyor.

DEAŞ’E KATILMAK İÇİN LONDRA’YI TERK ETTİ

25 Ağustos 1999’da İngiltere’de dünyaya gelen Şamima Begüm, küçük yaşlardan itibaren dindar biri olarak yetiştirildi. Henüz 15 yaşındayken yakın arkadaşları Amira Abase ve Kadiza Sultana ile birlikte kararını verdi ve üçü hep birlikte ülkeyi terk etme kararı alarak Suriye’ye gitti. Suriye yolculuğunu terör örgütü DEAŞ’a katılmak için yapacaklardı. Kısa bir süre sonra Şamima Begüm DEAŞ’lı bir teröristle evlendi ve kısa zaman içinde çocukları oldu. Çocuğu dünyaya geldi ancak açlık ve hastalık sebebiyle bebeğini kaybetti. Kısa bir zaman sonra tekrar hamile kaldı. Ancak bu çocuğunu da yine benzer sebeplerden ötürü kaybetti.

‘ÖLÜM TARİKATI OLDUĞUNU BİLMİYORDUM’

Takvimler 2019’u gösterdiğinde ise Begüm’ün hayatı dramatik bir şekilde bir kez daha değişime uğradı. Begüm, Suriye’de DEAŞ’lıların tutulduğu bir kampta bulundu. Artık 19 yaşına gelmişti ve daha sonra kaybedeceği üçüncü çocuğuna hamileydi. Ancak Begüm artık DEAŞ’ın sonunun geldiğini düşünüyor ve İngiltere’ye dönmek istiyordu. Kendisiyle röportaj yapan gazetecilere artık İngiltere’ye dönmek istediğini söyleyen Begüm’ün bu sözleri kısa sürede İngiliz kamuoyunda tartışma yarattı. Tartışma yaratan Begüm’ün isteği İngiliz hükümeti tarafından reddedildi. Genç kadının İngiliz vatandaşlığından çıkarılması onu basının ilgi odağı yaptı.

2021 yılının sonbaharında İngiltere’de bir televizyon programına katılan Begüm, terörist olduğunu kabul etmedi, DEAŞ’a katıldığında örgütün ‘ölüm tarikatı’ olduğunu bilmediğini söyledi.Çok gençtim ve onların vahşi yüzlerini göremedim” diyen Begüm, terörden yargılanmak üzere dahi olsa İngiltere’ye dönmeyi çok istediğini söyledi. Röportaj esnasında çarşaf yerine kameraların karşısına şapka ve askılı tişörtle çıkan Begüm’ün tırnaklarına oje sürmesi ve makyaj yapmış olması dikkat çekti. Tek söylemek istediğim şey çok üzgün olduğum ve ikinci bir şansı hak ettiğim” diyen Begüm, DEAŞ’a katılmasının bir aptallık olduğuna dikkat çekti.

‘ONUN SÖYLEDİKLERİNİN AKSİNE MUTLUYDUK’

Begüm’ün avukatları geçen hafta vatandaşlıktan çıkarılmasına karşı yapılan bir temyiz başvurusunda, onun DEAŞ tarafından kaçırıldığına dair ‘ezici’ kanıtları olduğunu söylediler. Ancak Begüm’ün DEAŞ’lı kocası Yago Riedijk’in evlilikleriyle ilgili film yapımcısı Alan Duncan’a yaptığı açıklamalar bunun tam aksini ortaya koyar nitelikte. Evlendiklerinde 23 yaşında olan Begüm’ün kocası, onun İngiliz vatandaşlığını geri kazanma çağrısında çizdiği görüntünün aksine mutlu bir evlilikleri olduğunu vurguladı.

Bir arkadaşım bana gelip ‘Evlenmek isteyen biri var, ilgilenir misin?’ diye sordu. Ben de kabul ettim” diyen Hollandalı Riedijk, Şamima Begüm ile olan evlilik sürecini şöyle anlattı:

“Konuştuk, evlilik şartlarında anlaştık. Çok büyük istekleri yoktu. Alışverişe çıkmak gibi küçük şeylerin peşindeydi.”

Begüm’ün alışverişe gitmek, arkadaşlarını görmek gibi temel bazı özgürlükleri olmasını istediğini ve kendisinin de bunları kabul ettiğini söyleyen eski DEAŞ üyesi Riedijk, “Bir de çeyiz için anlaştık. Tek istediği Kur’an’ın İngilizce tercümesiydi, ben de kabul ettim” dedi. Daha sonrasında bir arkadaşının birlikte yaşamayı teklif ettiğini ve Begüm’le birlikte arkadaşının yanına taşındıklarını ve böylece evliliklerinin başladığını söyledi.

‘HAMİLE OLDUĞUNDAN HABERİM YOKTU’

Daha önce hiç evlenmedim, ilk kez biriyle birlikte yaşamak, birini sıfırdan tanımak, yeni bir deneyimdi diye konuşan Riedijk’e mutlu olup olmadığı sorulduğunda “Mutluydum” cevabını verdi. Şamima Begüm’ün ailesiyle görüşmeye devam ettiğini ancak çok sık görüştüğünü hatırlamadığını söyleyen DEAŞ’lı koca, “Sadece 10 gün birlikteydik ve 10 gün sonra tutuklandım. DEAŞ tarafından casusluk yapmakla suçlandım. O hamileydi. Ben bilmiyordum, o da bilmiyordu. Evim hapishaneden sadece 150 metre uzakta olmasına rağmen onunla herhangi bir temasım olmadı” diye konuştu.

‘PASTA YAPIP PAZARDA SATTIK’

Serbest bırakıldığında Begüm ile birlikte yaşadığı Suriye’nin Rakka şehrinde DEAŞ’den uzaklaştığını iddia eden Riedijk, “Pek çok insan benim hakkımda konuşmuştu, casus olduğuma ve kötü şeyler söylediğime inandılar. Kendimi onlardan uzaklaştırmaya, çoğu sivil olan Arap topluluğuyla takılmaya başladım. Serbest kaldıktan sonra bir süreliğine normal bir hayata döndüm. Yaşamak ve para kazanmak için pasta yapmaya ve bunları pazarda satmaya başladık” ifadelerini kullandı.

Evlilikleri süresince yemeklerin çoğunu kendisinin yaptığını ve bir kısmını birlikte hazırladıklarını söyleyen Riedijk, Begüm’ün genellikle çocuklarla birlikte olduğunu, kısa da olsa çocuklarıyla güzel günler ve bazı güzel anılar yaşadıklarını söyledi. Hayatını, Şamima Begüm ile yeniden inşa etmeyi ve daha fazla çocuk sahibi olmayı hâlâ umduğunu söyleyen Riedijk, şunları da ekledi:

“Şu anda kampta, çevresi annelik ve ev hanımlığı tecrübesi olan kadınlarla çevrili. Umarım gelecekteki yaşamımız için onlardan bir şeyler öğrenebilir. İnşallah yeniden bir aile kurma şansımız olur.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu