Gündem | AJANSHABER.NET

Denizcilik Müzesinden sonra Çay Müzesi geliyor

Denizcilik Müzesinden sonra Çay Müzesi geliyor

RİZE-BHA

Deniz şehri olmasına karşın kısa zamana kadar Deniz Feneri olmayan Rize’de Rize Belediyesi tarafından Deniz Feneri inşa edilmiş, içerisinde de Rizeli İş İnsanı Rizespor Onursal Başkanı Koleksiyoner Hasan Kemal Yardımcı’nın uzun yıllar uğraş vererek biriktirdiği denizcilik materyalleriyle Denizcilik müzesi açılmıştı. Yine Rize sevdalısı İş İnsanı Yardımcı’nın Çayın başkenti olarak adlandırılan Rize’de Çay Müzesi açılıyor. Rizeli iş insanı Hasan Kemal Yardımcı’nın çay tarihi ve kültürüne ışık tutacak arşivinin içerisinde yer alacağı Çay Müzesi için hazırlıklara hız verildi.

Rize’de Çay Müzesi kuruluyor

Çayın başkenti olarak adlandırılan Rize’de Çay Müzesi açılıyor. Rizeli iş insanı Hasan Kemal Yardımcı’nın gittiği ülkelerden kırk yılda topladığı ‘Çayın mücevheri’ dediği eserler müzede sergilenecek. Rize’de çay müzesi açılması için hazırlıklar başladı. Rizeli armatör, iş insanı, Milli Savunma Eski Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı’nın katkıları ile ÇAYKUR Genel Müdürlüğü Çay Müzesi açacak. ÇAYKUR Ziraat Çay Bahçesinde açılacak. İş insanı Hasan Kemal Yardımcı; Gazeteci arkadaşım Arzu Uzun’a yaptığı açıklama seyahat ettiği ülkelerden çayla ilgili özel bir merakı olduğunu belirterek: Gittiğim ülkelerden, yaptığım seyahatlerden, Kapalı Çarşıdan, Erzurum’dan, Ankara’dan gittiğim her yerden çayla ilgili dikkatimi çeken ne varsa almışımdır. Ayrıca benim bu merakımı bilenlerde, ilginç parçalar bulduklarında da bana ulaştırırlar. 300’e yakın süzgeçler, çay takımları, 100 semaver, çay kaşığı, şekerlik, şeker maşaları değişik ne çıkarsa alıp koleksiyonuma kattım. Şimdi bu koleksiyon müzeye taşınacak. Müzenin giriş kısmında ÇAYKUR’un Rize çay tarihi ile ilgili makinaları, araç gereçleri yer alacak. Üst katta da benin koleksiyonumda yer alan, çayın mücevherleri diyebileceğimiz eserler yer alacak. Heyecanlıyım, hazırlıklar sürüyor” dedi.

Bu iki güzellikte büyük yardımları olan gözü gibi baktığı koleksiyonlarını memleketine bağışlayan Saygı değer büyüğüm Hasan Kemal Yardımcı Bey’e, Rize’de siyaset üstü duruşuyla takdir kazanan ve eserler kazandıran Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin Bey’e ve ÇAYKUR Genel Müdürümüz Yusuf Ziya Alim Bey’e bir Rizeli olarak teşekkür ediyorum

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu