Güncel | AJANSHABER.NETGündem | AJANSHABER.NET

Denizden 50 dakika karadan 1.5 saat | AJANSHABER.NET

GÜLDEN ÇOKTAN- Bir yerden bir yere gitmenin trafik nedeniyle çileye dönüştüğü İstanbul’da ulaşımda deniz payını artırmak için yeni deniz yolu hatları hizmete açıldı. Yeni 7 deniz hatlarını ilk gün kullananlar arasında biz de vardık. Yeni vapur güzergâhlarının karayolundan farkını ve hatlara ilgiyi görmek için sabah en uzun hatlardan biri olan Avcılar-Bostancı deniz otobüsüne bindik. 

Deniz otobüsü…

Avcılar’dan saat 10.10’da deniz otobüsüne bindik. Şoför arkadaşımız Yavuz Demir de aynı saatte Avcılar’dan Bostancı’ya kara yoluyla hareket etti. Biz saat 11.00’da Bostancı’ya ulaştık. Aynı saatte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçen Demir saat 11.40’da Bostancı’ya ulaştı. Trafiğin yoğun olduğu anlar da bu süre kara yolundan daha da uzayabiliyor.

Sefer saatlerinde herhangi bir aksama olmazken deniz otobüsü tam saatinde kalktı. İlk gün olması nedeniyle gemide fazla yolcu yoktu. Aynı zamanda kara yolu toplu ulaşım araçlarındaki o kargaşalık ve kalabalıktan da kısa

bir süre de uzaklaşma imkânı bulduk. Yolculukta sohbet ettiğimiz bir öğrenci, Avcılar’dan Kartal’daki okuluna giderken yeni hat sayesinde hem zamandan tasarruf sağlayacağını hem de deniz otobüsünde ders çalışabileceğini anlattı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı yeni hatlarda kafeterya hizmetleriyle yolculuk oldukça keyifliydi.

Kadıköy’den Eyüp’e…

Akşam ise Kadıköy-Kasımpaşa-Fener-Sütlüce-Eyüp hattında seyahat ettik. Yolcu sayısı Avcılar-Bostancı hattına göre daha fazlaydı. İş çıkışı saatleri olduğundan bazı yolcular kulaklığını takıp uyurken bazıları da manzaraya karşı fotoğraf çekiyordu. Yolculuk İstanbullulara bir yandan manzarayı seyrederken bir yandan da çayınızı yudumlama imkanı verdi. Diğer toplu taşıma araçlarında olan karmaşa da yoktu. Kadıköy’den saat 16:05’te bindiğimiz vapur, 16:55’te Eyüp’e ulaşırken, ulaştırma servisimizin görevlisi otomobiliyle yine

1.köprüyü kullanarak bizden

10 dakika önce iskeleye varmıştı. Tabii bunda trafiğin seyrek olmasının rolü büyüktü.

‘Terapi gibi’

Kadıköy’den Sütlüce’ye gelen bir yolcu, “Kitabımı okuyorum. Otobüse binsem trafik çilesi bir yana kalabalık oluyor. Ama burada öyle değil. Terapi gibi.” dedi. Kadıköy’den Eyüp’e giden bir başka yolcu ise, kentin trafiğine karışmadan Eyüp’e gelmenin keyfini şu sözlerle anlattı: “Eskiden Kadıköy’e gitmek için aktarma yapardık. Üzerine otobüsler kalabalık olur veya saatinde gelmezdi. Çileden kurtulduk.”

Günde 24 sefer

*Saat başı olacak şekilde günde 24 sefer yapılması planlanan hatta kışın 400, yazın en az 550 kişi kapasiteli yolcu motoru kullanılacak. Beşiktaş-Kabataş-Karaköy-Kasımpaşa-Sütlüce-Eyüp Hattı’nda ise günlük 12 sefer yapılması planlanıyor. Yolcu motorlarıyla hizmet verilecek bu hattın sefer süresi ise 50 dakika olacak.

*Maltepe-Büyükada-Heybeliada-Burgazada-Kınalıada hattı sefer süresi ise 65 dakika olacak. Hatta günlük 24 sefer yapılması planlanıyor. Kış yolcu kapasitesi en az 400, yaz yolcu kapasitesi en az 550 kişi olan yolcu motoru kullanılması planlanıyor.

*Sefer süresi 20 dakika olarak öngörülen Çengelköy-Kabataş Hattı’nda ise günlük 24 sefer yapılması planlanıyor. Bu hatta kış yolcu kapasitesi en az 220 kişi, yaz yolcu kapasitesi en az 330 kişi olan yolcu motoru kullanılacak.

*İki kıta arasında hizmet verecek Bostancı-Moda-Kadıköy-Kabataş Hattı’nın sefer süresi 70 dakika olacak. Hatta günlük 10 sefer yapılması planlanıyor. Bu hatta kış yolcu kapasitesi en az 220 kişi, yaz yolcu kapasitesi en az 330 kişi olan yolcu motoru kullanılması planlanıyor.

ÜCRET TARİFESİ

Yeni deniz yolu hatlarının ücret tarifesi ise şöyle:

*Çengelköy-Kabataş Hattı 9.47 lira

*Beşiktaş-Eyüp Hattı 11.50 lira

*Kadıköy-Eyüp Hattı 11.50 lira

*Avcılar-Kadıköy Hattı 28.74 lira

*Avcılar-Bostancı 31.85 lira,

*Maltepe-Adalar Hattı 21.90 lira.

*Bostancı-Kabataş Hattı ise 11.50 lira.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu