Güncel | AJANSHABER.NETGündem | AJANSHABER.NET

Gerekirse referanduma götürürüz | AJANSHABER.NET

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Samsun’da gençlerle bir araya gelip sohbet etti. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

PASI DEĞERLENDİRDİK: (Başörtüsüne anayasal güvence çalışması) Sağ olsun Sayın Kılıçdaroğlu bize bir yerde bir pas attı. Bizim de tabi bu pası değerlendirmemiz lazım. Arkadaşlarla hemen çalışmaya başladık. Dedik ki yasal düzenlemeyle bu iş çözülmez, yapmamız gereken şey gelin biz bir anayasal düzenleme yapalım ki önüne gelen bu konuyu istismar etmesin. Çünkü Sayın Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bir istismardı, geçmişte bunu defaatle yaptılar.

MİLLETE GİDERİZ: (6’lı masa destek verir mi?) 6’lı masanın içinde samimi olanlar olmayanlar, bunları da göreceğiz. Sonuna kadar da işin takipçisi olacağız. Burada gerekirse ihtiyaç olursa dedik ki bu işi referanduma da götürebiliriz. Millete gidelim, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyoruz. Eğer bunlar parlamentoda bu işi çözmezlerse, çözüm yeri neresi? Millet, gideriz millete. Çünkü bu ülkede artık başı açık başı örtülü böyle bir sorun olmaması lazım. Lafa geldiğinde yüzde 99’u Müslüman diyoruz, o zaman bu kavga, bu sıkıntı ne? Yani gitsin temizlikçilik yapsın diyebiliyorsun, tamam da okumasına niye engel oluyorsun? Böyle bir adaletsizlik olur mu? Bu insan haklarına bir defa ters. Temennim odur ki parlamentoda beklenen sayıyı da almak suretiyle yola devam ederiz.

DAHA UCUZ DOĞAL GAZ MARTTA: (Karadeniz’deki doğal gaz rezervi) 2 bin 100 metre derinliğe bu borular yerleştiriliyor. Çok ciddi bir başarı, ciddi bir adım, yatırım. Sakarya’da 540 milyar metreküplük böyle bir rezervi çıkartıyoruz. Şimdi karada Raman’daki süreç ardı ardına geliyor. Bütün bunlar bizi yurtdışına muhtaç olmaktan sayenizde kurtaracak ve biz bize yeter hale geleceğiz, ama 8 sene, ama 10 sene. Bu tabii Türkiye’nin çok büyük bir başarısı olacak ve bunu başardığımız andan itibaren vatandaşımıza daha ucuz şartlarda doğal gaz verme imkanına kavuşacağız. Bizim eskiden sismik araştırma gemimiz bile doğru dürüst yoktu, ama şimdi 4 tane sondaj gemimiz var. Bunlar Türkiye’yi sınıf atlattı. Son olarak bir tane daha aldık, o da yakın zamanda filoya katılacak. Bakalım bakanımızın söylediği gibi Mart’ta bu işi bitirebilecek miyiz?

YUNAN ÜRKÜYOR: Geçmişte biz çok daha farklı bir konumdaydık. Şimdi F-16’nın mühimmatını, SİHA’ların mühimmatını yapıyoruz. Artık füzelerimizi yapmaya başladık. Bu üretim tabii Yunan’ı ürkütüyor. Tayfun diyorsun, şimdi Yunan ürküyor, Atina’yı vurur diyor. E vuracak tabii, sen rahat durmazsan, sen Amerika’dan adalara şuradan buradan bir şeyler almaya çalışırsan Türkiye gibi bir ülke herhalde armut toplamayacak. Yani bir şeyler yapması lazım. Bu gençler boşuna yetişmiyor değil mi? Bu işi başaracağız.

KENDİ GÖBEĞİMİZİ KESECEĞİZ: Düşünün 4 bin, 5 bin tır Suriye’nin kuzeyine Amerika, silah mühimmat gönderiyor. Bunu defaatle kendilerine söylememe rağmen hiç umurlarında değil. Dedim ‘Kusura bakmayın bak biz NATO’da sizinle beraberiz. Beraber olmamıza rağmen siz bize bu yanlışı yapıyorsunuz ve terör örgütünün yanında yer alıyorsunuz. Öyleyse kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz başka çare yok.’

Sosyal medya fenomeni Samsunlu 12 yaşındaki Fevzi Kaan Türker, org çalarak “Keyfim 10 numara” ve “İzabella” adlı şarkılarını seslendirdi. Erdoğan, “Yav sen alemsin ya” diyerek yanağından öptüğü çocukla sohbet etti.

Putin ile Suriye’yi konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, enerji başta olmak üzere Türkiye-Rusya ilişkileri ele alındı. Erdoğan, ortak gayretlerle şimdiye kadar 13 milyon tonun üzerinde tahılın ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını temin ettiklerini; tahıl koridoru kapsamında farklı gıda ürünlerinin ve tedrici surette başka emtianın da ihracına yönelik çalışmalara başlayabileceklerini ifade etti. Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın en kısa zamanda sona erdirilmesinin samimi temennileri olduğunu dile getirdi.

PKK/YPG/PYD’nin Suriye’nin kuzeyindeki bölücü faaliyetleri ve Türkiye’yi hedef alan terör saldırılarının devam ettiğine işaret eden Erdoğan, 2019 yılındaki Soçi Mutabakatı’na uygun şekilde teröristleri ilk planda sınır boyunca en az 30 kilometre derinliğe kadar temizlemenin önem ve öncelik arz ettiğini belirtti.  – ANKARA Milliyet

Zelenskiy ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüşmesinin ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ile telefonda görüştü. Erdoğan, Ukrayna halkının insani yardım ihtiyaçlarının karşılanması için çalıştıklarını ifade etti. Erdoğan, Ankara’da Ukraynalı yetim çocuklar ve refakatçilerinden oluşan 1.033 kişilik grupla eşi Emine Erdoğan’ın alakadar olduğunu belirtti. Tahıl koridorunun farklı gıda ürünlerini kapsayacak şekilde genişletilebileceğini dile getiren Erdoğan, Zaporijya Nükleer Enerji Santrali için de çözüme yaklaşılmasını temenni ettiğini söyledi.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu