Güncel | AJANSHABER.NETGündem | AJANSHABER.NET

Hava harekatının perde arkası! Kapsamlı bir kara harekatı yapılır mı? | AJANSHABER.NET

Dün gece başlayan harekat bu sabah da birkaç noktanın vurulması ile sona erdi Şimdilik bittiği söyleniyor. Tel Rıfat’tan Kandil’e uzanan şerit vuruldu. Arkasından kapsamlı bir kara harekatı yapılır mı? Kaynaklar “kara harekatı ihtiyacı her zaman var bunun yeri zamanı kapsamı belli olmaz Zaten bizim Suriye içinde kara harekatlarımız sık sık oluyor ele geçirilen teröristler günlük açıklanıyor” mesajını veriyor. Ama şu an büyük bir kara operasyonu işareti yok.

BU HAVA OPERASYONU İÇİN ÖNCEDEN RUSYA VE ABD İLE KONUŞULDU MU? SURİYE HAVA SAHASI KULLANILDI MI?

Edinilen bilgilere göre hayır. Özel olarak birkaç gün önden bilgi alışverişi yok. Ancak tüm harekatlar için geçerli olan standart uygulama yine devredeydi.

Tüm harekatlardan önce olduğu gibi operasyon başlamadan 1-2 saat önce bu bölgelerden uzak durun diye bildirimde bulunuldu.

ABD’nin 1-2 gün önce uyarısı tamamen kendi istihbarat çalışmasından kaynaklı deniyor.

HAREKAT İSTİKLAL SALDIRISI İÇİN Mİ YAPILDI

Elbette etkisi büyük oldu ama bu harekata aylardır hazırlık yapılıyordu.

En son şubat ayında hava saldırısı yapıldığı hatırlatılıyor son 6 aydır çalışıldığı hedeflerin tespit edildiği vurgulanıyor.

İstihbarat teşkilatının belirlediği koordinasyonlar üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri icra etti, yani uzun zamandır planlanan operasyon belirlenen hedefler İstiklal saldırısı sonrası devreye sokuldu. O terör saldırısı bu operasyona zemin oluşturdu.

Sahadaki sonuçları yani kaç teröristin etkisiz hale getirildiği hangi hedeflerde ne kadar tahribata yol açtığı sahadan gelecek istihbari bilgiler sonrası netleşecek.

ABD VE RUSYA BAŞTA OLMAK ÜZERE IRAK VE SURİYE DAHİL İLGİLİ ÜLKELER İLE TEMAS OLACAK MI?

Etkisinin ne olacağı ve buralardan gelecek açıklama ve tepkilere bakılacak ona göre hareket edilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu