Yaşam | AJANSHABER.NET

Hostes uçaktaki gizli odayı anlattı! ‘İhtiyaçlarımız düşünülerek yapılmış’ | AJANSHABER.NET

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – Uzun süren uçak yolculukları yolcular için uyumak, film izlemek veya zaman geçirmeye yarayacak herhangi bir etkinlikle uğraşmak anlamına geliyor ancak uçuş görevlileri için bu, yorucu ve uzun bir mesai demek. Virgin Australia Havayolları’nda hosteslik yapan Sarah Goodwin, TikTok hesabından yaptığı paylaşımda, uçaklarda görevli olan personelin dinlenmesi için ayrılan ‘gizli’ odalar hakkında bilgi verdi. Mürettebatın ihtiyaç duyacağı hemen her gereksinimin bu odalarda giderilebileceğini dile getiren Goodwin, “Benim en favori yerim uyumamız için ayrılan yerler” dedi. 

GİZLİ BİR MERDİVEN VEYA KAPAKTAN GİDİLİYOR

Uçuş görevlilerinin dinlenmesi için tasarlanan odaların yeri uçak tipine göre farklılık gösteriyor olsa da çoğu uçakta kokpitin hemen arkasında, business class yolcuların bulunduğu alanın hemen üstünde bulunuyor. Bu alana geçiş de kokpite çok yakın bir noktada bulunan ve anahtarla açılabilen merdiven ve kapaklarla sağlanıyor.

Tasarımları hava yolu şirketine göre değişiklik gösterebilen odalarda yatak, dolap, koltuk, lavabo bulunuyor. Şirketlerin tercihlerine göre personelin istirahat sırasında zaman geçirmesi için farklı araç gereçler de konulabiliyor. Uçağın büyüklüğüne göre bu oda en fazla 8 ila 10 kişinin dinlenmesine olanak sağlıyor. Uzun mesafeli uçuşlarda vardiyalara ayrılarak çalışan görevliler, çalışma saatleri dışındaki sürede bu alanlarda dinleniyor.

Virgin Australia çalışanı Sarah Goodwin, görev aldığı uçakların mürettebat odalarını anlattığı videosunda, “İhtiyaç durumunda kullanmanız için duş bölmeleri, üzerinizi kontrol etmeniz için aynalar ve hatta bir çorap otomatı bile var. Çorap almak istediğinizde bunun ücretini ödemeniz gerekiyor” diye konuştu.

Goodwin, TikTok videosunda işiyle alakalı farklı detaylar da paylaştı. Genç kadın, “Yolcuların biniş kartlarını kontrol ederken ilk baktığımız şey sizin doğru uçakta olup olmadığınız. Biniş kartlarınıza bakarken koltuk numaranızı aramıyoruz. Aslında varış yerini, uçuş numaranızı ve tarihi arıyoruz” şeklinde konuştu. Goodwin, binlerce kişi tarafından izlenen videosunu kısa süre sonra kaldırdı.

‘UÇAKTA BUNLARI ASLA YAPMAYIN!’

Sosyal medyada farklı meslekler yapan insanların işlerine yönelik ayrıntılar verdiği videolar birçok kişinin ilgisini çekiyor. Daha önce de eski bir uçuş görevlisinin, özellikle herkesin tatil planları yaptığı yaz döneminde çekip sosyal medyada paylaştığı benzer bir video viral olmuştu.

Pek çok farklı konuda dijital içerikler üreterek sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çeken Kat Kamalani’nin uçakta asla yapmayacağı şeyler arasında uçağa yanında atıştırmalıklar olmadan binmek yer alıyor. Eski hostes, takipçilerini “Ne zaman ne olacağını asla tahmin edemezsiniz” uyarısında bulunarak yolculuğa çıkarken yanlarına atıştırmalıklar almalarını öneriyor. Kat Kamalani, uçakta asla sıcak su içmeyeceğini söyledi. Kamalini, bunun nedeni olarak ise su depolarının hiç temizlenmemesini gösterdi ve lafını esirgemeyerek “İğrençler” dedi.

TikTok’ta Kat’in paylaştığı videoya yanıt veren bir başka uçuş görevlisi, “Sizin su depolarını temizlemiyor olmanız, bizim de temizlemediğimiz anlamına gelmiyor. Biz işimizi tam olarak yapıyoruz” diyerek sosyal medya fenomenine isyan etti. Kat, “Her zaman kabin memurlarının söylediklerini yapın ve onlara karşı gelmeyin” ifadelerini kullandı ancak bunun sebebiyle ilgili bir açıklamada bulunmadı. Daha önce uçuşlar esnasında uçakta bulunan personelin istirahat etmesi hakkında da konuşan Kamalani, “Uzun uçuşlarda, büyük olasılıkla altınızda veya üstünüzde uyuyan uçuş görevlileri vardır” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu