Güncel | AJANSHABER.NETGündem | AJANSHABER.NET

‘İthal danışmanlar nedir, geç o işleri’ | AJANSHABER.NET

SAMSUN İHA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda Vezirköprü Devlet Hastanesi, Asarcık-Kavak Yolu, Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsü ve yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreninde 10 binlere hitap etti.
Konuşmasına şiirle başlayan Erdoğan, “Şu ihtişama bak, şu katılıma bak. Aldığım resmi rakam 100 bini yakaladık. Cadde boyu Samsunlu kardeşlerimizle el eleydik. Bugün toplam yatırım bedeli 5 milyar 880 milyon lirayı geçen 244 ayrı projenin resmi açılışını yaparak Samsun’un büyümesi yolunda yeni bir adımı daha atıyoruz. Burası Samsun, istikbal ve istiklalimizin adımının atıldığı yer” dedi. Erdoğan konuşmasının devamında özetle şunları söyledi:

SAMSUN’A YATIRIMLAR: Son 20 yılda şehrimize (Samsun) 56 milyar lira tutarında yatırım yaptık. Sanayiden tarıma her alanda ülkemizin lokomotif şehirlerinden biri olacağına inanıyorum. 2023’te bu lokomotif vagonları çekmeye hazır mı? Şehrimizi nasıl büyütüp geliştirdiysek bundan sonra her hayalinizi biz gerçeğe dönüştüreceğiz. Biz birliğimize, beraberliğimize sıkı sıkıya sahip çıkalım. En değerli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkmaya hazır mıyız? Dışarıda Türkiye düşmanlarını içeride olanların maşalarının heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya hazır mıyız? Samsun’a böylesi yakışır. Bu topraklardaki son devletimiz Cumhuriyetimizi ilan ederken, 1 asır sonra kurduğumuz hayalleri gerçekleştirmenin eşiğindeyiz.

YUTMADIK: Milli Mücadele’nin ilk adımının şehri Samsun istikbal ve istiklalin de kıymetini en iyi bilen şehrimizdir. Ülkemizin yönetimini üstlendiğimiz 20 yıl boyunca da sayısız örneğiyle mücadele içinde yer aldık. Teröristlerden ekonomik tetikçilere kadar her çeşidinden tetikçilere karşı milletin bekasını savunduk. Amaç Türkiye’yi yeniden inşa edilen küresel siyasi ve ekonomik düzenin dışında bırakmaktı. Yeri geldi sinsi oyunlarla asırlık yurtlarımızı bizden kopardılar, kayıplarımızın acısıyla bizi iki büklüm ettiler, içimizdeki tetikçilerini üzerimize saldılar, terör örgütleri üzerinden terbiye edilmeye çalışıldık. Ama biz bunların hiçbirini yutmadık. Gabar’da Cudi’de Tendürek’te Bestler Deresi’nde bunları çökerttik mi? Bunların inlerine gireceğiz, inlerine. Girdik, şimdi bu parlamentomuzda terör örgütünün uzantıları var. Bu uzantıları da 2023’te hep birlikte temizlemeye hazır mıyız? Bu Altılı Masayı her birlikte çökerteceğinize inanıyorum.

SON DEFA İSTİYORUZ: Her acının bize hem insani, hem ekonomik maliyeti oldu. Kalkınma yarışına başladığımız kimi ülkeler alıp başını giderken biz geri kalmışlığa mahkum edildik. Bir yandan tarihimizin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesini başlatırken üzerimize oynan senaryoları birer birer yırtıp çöpe attık. 81 vilayet ve 85 milyon vatandaşla her alanda dünyanın birinci ligine çıkaracak eser ve hizmetlere kavuşturduk. Şimdi Türkiye farklı bir ülke, Türkiye emir alan değil, emir veren bir ülke. 2023’te milletimizden kendi adımıza son defa istediğimiz destekten alacağımız güçlü Türkiye Yüzyılı’nın inşasını başlatıp bu kutlu bayrağı gençlerimize teslim edeceğiz.

YABANCI DANIŞMAN: Yarım asrı bulan siyasi hayatımızı hep milletin içinde ona hizmet etmekle geçti. Bu kardeşiniz 50 yıldır siyasetin içinde sadece halkı ile yürüdü. Biz milletimize karşı daima hasbi olduk. Öyle ithal danışmanlarla yürümedik biz bu yollarda, siz varsınız yeter. Gözümüzde kalbimiz de milletimize bakıyor. Türkiye bölgede ve dünyada sözü dikkatle dinlenilen bir ülke haline geldi. Rusya-Ukrayna savaşı, kim var ortada Türkiye var. Tahıl koridorunu biz açtık. Tüm dünyaya oradan tahıl gönderiyoruz. Yarın Putin ve Zelenski ile görüşüp daha neler yapabiliriz, bunları konuşacağım. Biz dünya ile beraberiz.

BİR YOL AYRIMI: Unutmayın ülkelerin tarihlerinde her seçim bir yol ayrımıdır. 15 seçimdir milletimiz bizi açık ara birinci yaparak iradesini güçlü Türkiye’den yana kullandı. Ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetleri vazifemizin gereği olarak görüyoruz. Söz verip de yapamadıklarımızın peşinden koşuyoruz. Türkiye’yi 20 yılda 3 kat büyütmüş olmayı yeterli bulmuyor en kısa sürede 2 kat daha büyüterek dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına sokmayı hedefliyoruz. Yerli ve milli otomobilimiz TOGG gibi, tıpkı Yusufeli Barajı gibi, 500 bin konut projesi gibi çok daha fazlasını yapmayı hedefliyoruz. Gözümüzü uzaya dikiyoruz. Terörle mücadelede vatan savunmasında bölgemizdeki geldiğimiz konumu yeterli bulmuyoruz. Yaptıklarımızın üzerine yatmıyoruz, henüz yapamadıklarımızın hayıflanmasıyla daha çok çalışıyoruz.

10 Aralık mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “10 Aralık İnsan Hakları Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı. Erdoğan, mesajında, özetle şunları kaydetti: “İnsana saygı ve insan haklarının korunması, asırlara dayanan birlikte yaşama kültürümüzün ve köklü devlet geleneğimizin temel ilkelerindendir. Kapsamlı reformlarla hak ve özgürlüklerin kullanılmasının önündeki engelleri kaldırarak, adeta sessiz bir devrime imza attık. Yıllar boyunca demokrasimize gölge düşüren jakoben zihniyetin yerini, vatandaş-devlet ilişkilerinde insanı merkeze alan, eşitlikçi ve özgürlükçü bir yönetim anlayışının almasını temin ettik.”

Yumurta topuk ayakkabı 8 köşe kasket hediyesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı; Çarşamba’nın geleneksel rahvan at yarışları ekibi, Çarşamba Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu ve vatandaşlarla birlikte karşıladı. Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Erdoğan’a Çarşamba’nın simgesi yumurta topuk ayakkabı ve 8 köşe kasketini de hediye etti.

Erdoğan konuşması sırasında Samsunlu sanatçı Orhan Gencebay’ı da “Mevsim bahar olunca, aşk gönüle dolunca, sevenler kavuşunca, yaşamak ne güzel” şarkısının sözlerini anımsatarak anarken, sanatçının rahatsızlığı nedeniyle mitinge katılamadığını söyledi.

Erdoğan’ın sosyal medya hesabından “Millî Mücadele’nin ilk adımının şehri Samsun, ‘Türkiye Yüzyılı’na da damgasını vurmaya hazır” başlıklı bir klip paylaşıldı. Erdoğan’ın paylaştığı klipte, açılışını yapacağı projeler gösterildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Samsunlular yoğun ilgi gösterdi.

‘Kılıçdaroğlu Togg üssünü ziyaret etsin’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun’daki toplu açılış töreninin ardından Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda düzenlenen “Kuruluştan Bugüne Hep Birlikte 2023’e” programına katıldı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Erdoğan, şunları söyledi:

İTHAL ELEMANLARIN GÖRSÜN: CHP’nin başındaki zata zevahiri kurtarmak adına TEKNOFEST’e yaptığı kısa süreli ziyaret yeterli olmamış. En azından Togg’un üretim üssünü ziyaret etmesini tavsiye ediyorum. Vizyon toplantısına gelmeye tenezzül etmeyen yabancı ekonomi komiserinin konuşmasını ‘millet teknoloji görsün’ diye pazarlamak komiklik değil cahillik alameti. Önce Togg’u ziyaret etmek istediğini yönetim kurulu başkanına söylüyor. Yönetim kurulu başkanı da Bay Kemal’in Togg’u ziyaret etmek istediğini söylediğinde ben de kendisine Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nı da yanına alacaksın dedim. Bakan gelecekse o zaman gelmem demiş. Togg’un birinci derecedeki sorumlusu Sanayi ve Teknoloji Bakanı’dır. Eğer samimiysen, yanındaki ithal danışmanları da al onlar da gelsinler. Bakalım bu ithal elemanlar ne kadar beyinleri çalışıyor, orada görsünler.

KIZILELMA GELİYOR: Hadi git BAYKAR’a. Bak bakalım bu İHA’lar, SİHA’lar, Akıncı’lar şimdi de yenisi geliyor; Kızılelma’yı görsünler. Allah nasip eder de 1 ay içerisinde Kızılelma da havalanırsa, zaten olay çok farklı bir yere doğru gitmiş olacak. 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu