Gündem | AJANSHABER.NET

Kadına yönelik şiddete karşı isyanlarını dile getirdiler | AJANSHABER.NET

Nilüfer’de kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadına yönelik cinayete, şiddete, tacize ve tecavüze karşı yürüdü.

Nilüfer’de kadınlar, her yıl olduğu gibi bu yıl da kadınların maruz kaldığı cinayet, şiddet, taciz, tecavüz ve eşitsizliğe karşı seslerini duyurdu. Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi organizasyonuyla bir araya gelen kadınlar, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda Nilüfer Kent Konseyi önünden, Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in eşi Zeynep Terzioğlu Erdem, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer, Nilüfer Belediye Meclisi’nin kadın üyeleri, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş ve çok sayıda kadın, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bu olumsuzluklara karşı isyanlarını dile getirdi.

“Kadın Dayanışması Yaşatır”, “Erkek Adalet Değil Gerçek Adalet”, “Kadın Dayanışması Sınır Tanımaz” sloganlarıyla Nilüfer’in cadde ve sokaklarını inleten kadınlara, Suriyeli ve Ukraynalı kadın sığınmacılar da destek verdi.

Yürüyüşün ardından Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapan Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Altun, ataerkil sistemde sokakta, evde, okulda, işyerinde, yani bütün yaşam alanlarında kadınların tahakküm altına alındığına, kadın bedeni ve emeği üzerinde erkek ve devlet şiddetinin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Kadınların ekonomik ve sosyal alanda maruz kaldığı şiddete değinen Altun, giderek vahşileşen bu sömürü ve şiddetin sonucunda ‘Anıt Sayaç’ rakamlarına göre, 2022 yılı henüz bitmeden 346 kadının şiddete uğrayarak katledildiğinin altını çizdi. Altun, verilerine ulaşılamayan yüzlerce şüpheli ölüm, taciz, istismar olduğunu da sözlerine ekledi.

İstanbul Sözleşmesi’nin, hükümet tarafından feshedilmesinin, kadın ve erkekler arasındaki ezme/ezilme ilişkisinin varlığının göstergesi olduğunu dile getiren Altun, “Bu sözleşmenin kaldırılması erkek iktidarın egemenliğini güçlendirme eylemidir. Bizler, katillerin sırtını sıvazlayan eril politikalar yüzünden daha fazla eksilmemek için mücadele ediyoruz. İsyanımız ve direnişimiz, dünyanın başka bir coğrafyasındaki kadın mücadelesini besleyip büyütecek. Çünkü kadın dayanışması sınır tanımaz” ifadelerini kullandı.

Hayatta kalma mücadelesi veren kadınlar ve çocuklar için bir araya geldiklerini belirten Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer de, “Dünyanın her yerinde aynı mücadeleyi veren tüm kadınlar olarak sınırları aşıyor, kendimiz ve birbirimiz için mücadele ediyor, kadın dayanışması sınır tanımaz diye haykırıyoruz” dedi. Kadınların birbirinden güç aldığını ifade eden Özer, “Çünkü birlik olduğumuzda aşamadığımız engeller, yıkamayacağımız tabular yok. Umutsuzluğa kapıldığımız her anda bu kalabalığımızı hatırlıyor ve daha da güçleniyoruz. Dünyanın her yerindeki kadınlar gibi aynı acılardan, aynı korkulardan geçtik. Ukrayna’dan İran’a, Şili’den Suriye’ye; hayatları ve hakları için mücadele eden dünyanın tüm kadınlarına selam olsun” şeklinde konuştu.

Bursa Ukraynalılar Derneği Başkan Yardımcısı Yana Erdoğan da, Ukrayna’da yaşanan durumu ve savaşın yol açtığı sorunları dile getirerek, “Savaşı genelde erkek başlatır, kadın bitirir” dedi. Erdoğan, “Sizler, bizim sorunlarımıza ortak oldunuz. Biz de sizin dertlerinize ortak olmak için buradayız” diye konuştu. Suriyeli Fellande Dokhan da, şiddetin her türlüsüne karşı mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı. Dokhan, “Biz, birçok farklı kültüre, dine, dile mensup olmamıza rağmen, yan yanayız. Kafamızdaki sınırları kaldırdığımızda, daha özgür ve barış dolu bir dünya bizim olacaktır” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu