Siyaset | AJANSHABER.NET

‘Kara harekâtı kısa sürede başlatılacak’ | AJANSHABER.NET

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara – Edinilen bilgiye göre, Akar yaptığı sunumda, Pençe-Kılıç Harekâtı kapsamında şu ana kadar 326 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirterek, yaşanan son gelişmelerin Türkiye’nin güney sınırlarını koruması ve güvenliğini tam olarak sağlayabilmesi için sınır ötesine bugüne kadar yaptığı operasyonların haklılığını gösterdiğini, son hava harekâtının da bu kapsamda bir mecburiyetten kaynaklandığını ifade etti.

Harekâtın bölgedeki koalisyon güçleri ve sivillere yönelik herhangi bir tehdit içermediği; tek hedefin PYD/YPG’ye bağlı terör unsurları olduğunu kaydeden Akar, harekâtın tam bir başarıyla sonuçlanması için bölgeye en kısa sürede bir kara harekâtının başlatılmasının şart olduğuna da dikkati çekti.

‘ABD çelişkili’

Sunumda, Pençe-Kılıç Harekâtı ile ilgili hem Rusya’dan hem de ABD’den istenilen ve beklenen desteğin alınamadığı ancak buna rağmen operasyonun başarılı geçtiği belirtilirken, bu süreçte ABD’nin çelişkili  tutum sergilediği eleştirileri yapıldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun sunumunda ise Türkiye’nin dış politikada başlattığı normalleşme süreçlerinin yeni adımlarla devam edeceği vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Katar’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile yaptığı görüşmenin ardından Yunanistan’ın sıkıntıya düştüğü ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın alelacele önce Libya’ya ardından Mısır’a birer ziyaret gerçekleştirdiği ifade edildi. Çavuşoğlu’nun toplantıda, “Yunanistan’ın Libya ziyareti başarısızdı. Kendilerini gülünç duruma düşürdüler” yorumunu yaptığı belirtildi.

‘ABD gözlem noktası vuruldu’ iddiasına ret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, önceki akşam AK Parti Genel Merkezi’nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Son dönemin en büyük, kapsamlı ve etkili hava harekatı ile başlayan Pençe-Kılıç Harekâtı’nın başarıyla devam ettiğini ifade eden Akar, “Şu ana kadar 326 terörist etkisiz hale getirildi” dedi. TSK’nın, Suriye’nin kuzeyinde “ABD gözlem noktasını vurduğu” iddiasının sorulması üzerine Akar, “Bizim koalisyon güçlerine veya sivillere zarar vermemiz söz konusu bile olamaz. Tek hedefimiz teröristler. Terörist neredeyse hedefimiz orası. Sivillere, çevreye zarar vermemek en önemli ilkemiz” yanıtını verdi.

Bir gazetecinin “Suriye’de liderler düzeyinde bir görüşme ne zaman gerçekleşir?” sorusu üzerine Akar, “Küçük-büyük, irili-ufaklı bir sürü gelişme var. Bunlar şekillenir, sonuçlanır buna göre bakılır. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu