Yaşam | AJANSHABER.NET

‘Kocamı rahat bırak’ dehşetini ilk kez anlattı! Kabul ettiği bu istek hayatını mahvetti | AJANSHABER.NET

Derleyen: Can Şişman / Milliyet.com.tr – Her şey 2015’in bir yaz gününde başladı. Takvimler ağustos ayını gösteriyordu. İngiltere’nin sakin bir kasabasında yaşayan Sabrina Cowley, arabasına atlayıp annesinin yakın bir arkadaşına ziyarete gitti. Evde kendisinden başka birkaç kişi daha vardı. 35 yaşındaki Cowley, annesinin arkadaşı dışında evdeki hiçbir kimseyi tanımıyordu. Bahçede kahvesini yudumlayan Cowley, o anda evde olan 23 yaşındaki Matthew Hardy ile orada tanıştı.

Hardy, sıcakkanlı ve arkadaş canlısı hareketleriyle Cowley’nin dikkatini çekmişti. Kendisinden 12 yaş küçük Hardy ile arkadaşça sohbet etmekten çekinmeyen Cowley, başına geleceklerden henüz habersizdi. Annesinin arkadaşıyla sohbet edip başta Hardy olmak üzere evdeki diğer misafirlere selam vererek evi terk eden Cowley, arabasını atlayıp kendi evine doğru yola koyuldu. Çok değil sadece birkaç gün sonra telefonuna düşen bir bildirimle büyük bir şaşkınlık yaşadı.

KONUŞMALAR İLERLEDİKÇE PİŞMAN OLACAKTI

Pek çok kişi gibi Cowley de sosyal medyayı yakından takip ediyordu. Başta Facebook olmak üzere birçok platformda hesabı vardı. Telefonuna düşen bildirim bir arkadaşlık isteğiydi. Bu isteğin kimden geldiğini görüntülemek için ekranın tuşlarına dokunan Cowley, karşısında gördüğü adam karşısında şoke oldu. Birkaç gün önce annesinin yakın arkadaşının evinde gördüğü adamdı karşısındaki. Üstelik aynı anda tüm sosyal medya platformlarından tek tek kendisini araştırmış ve bulmuştu. Diğer platformlarda da kendisini takibe almıştı.

Yaşadığı şaşkınlığı birkaç dakika sonra atlatan Cowley, adının Matthew Hardy olduğunu öğrendiği bu genç adamın arkadaşlık isteğini kabul etti. Çok değil sadece birkaç dakika sonra Hardy, kadına mesaj attı. Arkadaşça nasıl olduğunu sordu kadına. Cowley, şaşırdığını ancak iyi olduğunu söyledi. O anda her şey yolunda gidiyordu. Fakat konuşmalar ilerledikçe Cowley, bu arkadaşlık isteğini kabul ettiğine pişman olacaktı.

Yaşadıklarından sonra ilk kez Birleşik Krallık’a bağlı İskoçya’da yayın yapan Daily Record gazetesine konuşmaya karar veren Cowley, arkadaşça başlayan konuşmaların seyrinin hızlı bir şekilde değiştiğini aylar sonra şu sözlerle anlattı:

“İlk başta konuşkan görünüyordu. Konuşmaları da tıpkı birkaç gün önce annemin arkadaşının evinde gördüğüm gibiydi. Ama zaman içerisinde annemin arkadaşıyla bir ilişki yaşadığımı ima etmeye başladı. Ona yanıldığını söyledim ve annemin arkadaşının beni bebekliğimden beri tanıdığını açıkladım. Ama o ısrarla bir yasak ilişki yaşadığımı ima etmeye devam etti. Hatta o kadar ileri gitmeye başladı ki bu sırrı sadece kendisine itiraf edebileceğimi, endişe etmememi, bu sırrı kimseye söylemeyeceğini bile açık açık yazdı bana. Her şey çok tuhaftı.”

‘KOCAMI RAHAT BIRAK’

Cowley ve Hardy arasındaki sohbet zaman içerisinde azalsa da gariplikler adeta boyut değiştiriyordu. Hardy ile daha az sohbet etmeye başlayan Cowley’nin dikkatini çekecek başka bir gelişme yaşandı. Facebook’ta garip bir mesaj daha almıştı . Birileri onu kendi erkek arkadaşıyla birlikte olmakla suçluyordu. Cowley şaşkındı. Üstelik bu mesajdan kısa bir süre sonra bu kez Twitter ve Instagram’dan ürkütücü ve garip mesajlar almaya başladı. Tanıdığı ya da tanımadığı birçok kişi ona mesaj atıyordu.

Herkes benzer şeyler söylüyordu. Tanımadığı kişilerden “Kocamı rahat bırak” gibi mesajlar ve daha da ileriye giden tehditler alırken, onu hamile olduktan sonra ara verdiği fitness salonundan tanıyan arkadaşları da benzer şekilde, “Erkek arkadaşımla ilişkin olduğunu söyleyen mesajlar alıyorum Sabrina” gibi şeyler söyledi. Cowley’i tanıyan arkadaşları, kendilerine gelen mesajlara inanmadıklarını ancak mesaj bombardımanına tutulduklarını iletti kadına. Sabrina Cowley şaşkın ve korkmuş bir haldeydi. İşler giderek daha da karmaşık bir hale geliyordu.

Sabrina Cowley, tanımadığı kişilerden gelen mesajları dikkate almadığını ancak sayıca çok fazla mesaj gelmesinden ötürü korktuğunu ve tedirgin olduğunu söyledi. Onu fitness salonundan tanıyan kişilere karşı ise mahcup olduğunu anlatan Cowley, o anda yaşadığı duyguları şöyle anlattı:

“Başım dönüyordu. Neler olduğuna asla inanamıyordum. Bir anda herkes kocasıyla ya da erkek arkadaşıyla birlikte olduğumu söylemeye ve tehdit etmeye başlamıştı. Bu mesajları atanları tek tek engellemeye kalksam bile giderek büyük bir hızla çoğalıyorlardı. Hiçbir şey yapamadım. Daha öncesinde anksiyete atakları yaşamıştım. Doktorlar bana kronik depresyon teşhisi koymuştu. İlaç kullanmaya başlamıştım. Fakat büyük bir hızla her şey kötüye gidiyordu. Ruh hali olarak darmadağın olmuştum.”

‘SOKAKTA YÜRÜRKEN ETRAFA BAKIYORDUM’

Takvimler 2015’in eylül ayını gösterdiğinde Cowley, polisle iletişime geçmeye karar verdi. Polis merkezinde başına gelenleri anlatan kadın, ekiplerin önerisi karşısında şaşkına döndü. “Polisle iletişime geçtim ve problemin çözüleceğini düşündüm ama anlattığım şeylere rağmen beni pek de ciddiye almadılar. Bana sadece gelen mesajları engellememi önerdiler” diyen Cowley, kâbusun hız kesmeden devam ettiğini ve giderek korkutucu bir hale evrildiğini söyledi.

Cowley, “Bana gelen mesajlar zaman içinde daha da korkutucu olmaya başlamıştı. Mesaj atan kişilerin benim hakkımda sadece benim bilebileceğim bazı şahsi bilgileri bile söylemeye başlamıştı. Bu mesajlarda yaşadığım yer, geçmişte çalıştığım iş yeri gibi bilgiler vardı. Hem çocuklarımın hem de kendi güvenliğim için korkmaya başladım. Sokakta yürürken bile sürekli etrafa bakıyordum. Hardy’i tanıdıktan sonra bu mesajların gelmesinden ötürü bu eylemi yapan kişinin Hardy olduğundan emindim. Sokakta bir anda karşıma çıkmasından çok korkuyordum. Neyse ki bir tek o yaşanmadı. Ama mesajlar bile aklımı kaçıracak gibi olmama yetti” diye konuştu.

‘SORDUM AMA CEVAP VERMEDİ’

Hardy’den şüphelenen Cowley, o dönemde kendisini enkaz gibi hissetmeye başladığını söyledi. “Çaresizdim ve yıllarca bu böyle devam etti” diyen Cowley, zaman içinde üçüncü kez hamile kaldı ve Şubat 2018’de üçüncü çocuğunu kucağına aldı. Mesajlar hâlâ devam ediyordu. Bir gün tüm cesaretini topladı ve Hardy ile doğrudan iletişime geçti. Cowley, o anları şöyle anlattı: “Ona beni neden takip ettiğini sordum. Sadece bunu yazdım. Ama hiçbir cevap vermedi. Fakat hiç tanımadığım kişilerden mesajlar gelmeye devam etti.

Üçüncü çocuğunun dünyaya gelmesinden sonra erkek arkadaşıyla ilişkisinin artık bozulmaya başladığını söyleyen Cowley, “Kendimi bir türlü çocuklarıma veremiyordum. Çocuklarımla bağ kuramıyordum çünkü sürekli endişe halindeydim. İlişkim de bu ruh halimden ötürü olumsuz etkilendi” dedi. Bu dönemde birkaç kez daha polise gittiğini ancak polisin kendisine delil eksikliğinden ötürü açacağı davanın fazla ileriye götürülemeyeceğini söylediklerini paylaşan Cowley, bu dönemde polise şüphelendiği kişi olarak Hardy’nin adını ilk kez verdi. Polisin yaptığı inceleme kısa zamanda sonuç getirdi.

‘ARKADAŞLIK İSTEĞİ ALDIĞIMDA KORKUYORUM’

Polisin yaptığı inceleme çarpıcı gerçeği ortaya çıkardı. Hardy’den tam 62 kadın şikâyetçi olmuştu. Hiçbirinin elinde somut bir kanıt yoktu ancak tüm kadınlar, sosyal medya üzerinden siber takipçilik yaptığını düşündükleri Hardy’nin ismini polise şikâyet etmişti. Gözaltına alınan Hardy, sorgusunda yaptığı suçları itiraf etti. Cowley ile birlikte 4 kadını daha takip ettiğini itiraf eden Hardy, iki yıl önce çıkarıldığı mahkemede önce 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İngiltere’de siber takipçilik suçundan verilen en büyük cezaydı bu. Zaman içinde bu ceza 8 yıla inse de Cowley’e ve birçok kadına tam 5 yıl boyunca dehşeti yaşatan Hardy, yurt dışında ‘stalker’ olarak bilinen siber takipçilik suçundan en uzun süre ceza alan kişi olmuştu.

Gözüne kestirdiği kadınlar için sahte sosyal medya hesapları açıp gerçek hesaplarından görüntüler ekleyen, onlar hakkında yalanlar yayan ve onlar adına mesajlar atan Hardy artık parmaklıklar ardında. Cezanın açıklandığı gün ağlayarak çocuklarına sarıldığını söyleyen Cowley, “O kadar rahatlamıştım ki tekrar nefes alabildiğimi hissettim. O artık ne bana ne de başka kadınlara zarar veremezdi. Cezasının 9’dan 8 yıla düşürülmesinden ötürü hayal kırıklığı yaşasam da mutluydum. Ama bir yanım da kızgındı. Onun yüzünden tam 5 yıl boyunca kâbusu yaşadım. Hayatımı tamamen ele geçirdi ve ilişkimi mahvetti. Geçmişte olduğum kişinin gölgesine dönüştüm. Çocuklarımı onun bana yaşattığı endişe yüzünden ihmal ettim” dedi.

Cowley, sosyal medya üzerinden kendisine gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmekte güçlük çektiğini itiraf etti. Cowley, “Sosyal medya hesaplarıma arkadaşlık isteği aldığımda hâlâ büyük bir korku yaşıyorum ve bu korku beni derinden üzüyor. Ancak ipler artık benim elimde. Kimsenin geleceğimi mahvetmesine izin vermeyeceğim” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu