Siyaset | AJANSHABER.NET

‘Küba ile ticaret hedefi 200 milyon dolar’ | AJANSHABER.NET

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – İki ülke arasında merkez bankaları işbirliğinin de yer aldığı 6 anlaşma imzalandı. İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Erdoğan, özetle şunları söyledi:

CASTRO’NUN ZİYARETİ: Küba’dan Türkiye’ye devlet başkanı düzeyindeki son ziyaret devrim lideri Fidel Castro tarafından belediye başkanlığım döneminde İstanbul’da düzenlenen Habitat Zirvesi vesilesiyle 1996’da gerçekleşmişti. Ben de 2015 senesinde Küba’ya Türkiye’den cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk resmi ziyareti yapmıştım. Sayın Devlet Başkanının ziyareti ülkelerimiz arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 70. yıl dönümüne denk gelmesi bakımından ayrı bir önem taşıyor. Bu tarihi ziyaretin Türkiye Küba ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum.

HEDEF 200 MİLYON DOLAR: İlişkilerimizin gerçek potansiyelinin altında kalmasından Küba’ya yıllardır uygulanan tek taraflı yaptırımların etkisinin bulunduğu aşikardır. Değerli dostumla ticaret hacmimizi 200 milyon dolara çıkarma kararlılığımızı teyit ettik. Bu doğrultuda öncelikle enerji, turizm, inşaat, tarım, kalkınma, sağlık ve çevre gibi alanlarda mevcut işbirliğini geliştirme imkanlarını değerlendirdik. Sayın Devlet Başkanının Çin’i ziyaretinin ardından dönüş yolunda İstanbul’da iş dünyamızın temsilcileriyle yapacağı temasların ziyadesiyle verimli geçeceğine inanıyorum.

ORTAK AŞI: Gıda güvenliğinin küresel gündemin üst sıralarında yer aldığı bir dönemde, TİKA’nın Küba’da tarımsal kalkınma alanındaki projelere sağladığı teknik desteği sürdüreceğiz. Türkiye ve Küba koronavirüse karşı kendi aşılarını geliştirmiş sayılı ülkeler arasında. Bundan sonraki süreçte ortak aşı yatırımlarına girmeyi görüşmemizde ele aldık.

Erdoğan, Bermudez’e, 1902 yılında Küba Cumhurbaşkanı Tomas Estrada Palma’nın Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’e gönderdiği mektubu ve Osmanlı Devleti tarafından Küba’ya gönderilen cevap mektubunu takdim etti.

‘İlişkilerimiz güçlenecek’

Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Díaz-Canel Bermúdez, Türkiye’de olmanın büyük bir onur olduğunu dile getirirken, “Politik ilişkileri geliştirme konusunda ortak kararlılığımızı gördük ve mevcut fırsatları değerlendirerek dışişleri bakanlıklarımız üzerinden gelişimi sağlamak konusunda mutabakata vardık. Ajandanız müsaade ettiği zaman bütün misafirperverliğimizle sizi bekliyoruz Küba’ya. Türkiye ve Küba arasındaki ilişkilerin geleceği için çok büyük bir güven duyuyoruz ve güçleneceğine inanıyoruz” diye konuştu.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu