Gündem | AJANSHABER.NET

Londra’da Türk Sanat Müziği konseri

Londra’da Türk Sanat Müziği konseri

İsmail Karakaş/Londra-BHA

İngiltere tarihinde bir ilk; İngiltere’nin üç büyük şehri olan Londra, Birmingham, Manchester Türk Sanat Müziği Koroları; Bestekar, Ses Sanatçısı ve Koro Şefi Suat Sancar Yönetiminde; ‘’Atatürk’ün Sevdiği Şarkı ve Türküler’’ den oluşan repertuvar ile Cumhuriyetin 100. yılına özel muhteşem bir konser verdi.

Sunuculuğunu Günay Measey’in yaptığı konserin konuk sanatçısı Bulgaristan’dan gelen, Şef Suat Sancar ‘ın E.Ü. Devlet Türk Müziği Konservatuvarından arkadaşı Rumelili Fahri Nur oldu.

Günay Measey ile birlikte Korolar Başkan Yardımcısı Victoria Sancar da Protokol ve sanatsever dinleyicilere ingilizce selamla yaptı.Konserde üst düzey protokol ve seçkin konuklar yer aldı.

 

Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi, Osman Koray Ertaş, KKTC Elçisi Çimen Keskin, Başkonsolos Namık Cafer, Azerbaycan Londra Büyükelçiliğini temsilen Elçi yardımcısı Rasim Mammadov ,Konsolos Kamal Binyetli ve bir çok dernek ve bazı federasyon başkanları katılım sağladı.

Suat Sancar tarafından kurulan, yaklaşık 20 yıldır faaliyetlerini sürdüren  Londra Türk Sanat Müziği Korosu ‘na bağlı, Birmingham ve Manchester TSM Koroları tarihi bir konsere imza attı.

Şef Suat Sancar yönetiminde titizlikle hazırlanan koroların ortak konseri seyircilerin  büyük hayranlığını kazandı.

 

Atatürk’ün Sevdiği şarkı ve türkülerden oluşan repertuvarı başarıyla seslendiren koroların solistleri ;Tuğçe Bıçakçı, Begüm Canan Yıldız, Müge Stubbert, Ebru Tez, Bahar Çaylak, Sumru Whitehorn, Emre Gökyiğit, Gamze Özkök, Halil Lale, Nurettin Çıraklı, ve geçen yılın engelliler ses yarışması birincisi Nesli Arı birbirinden  güzel eserleri yorumladılar.

Konuk Sanatçı Fahri Nur, üç güzel eserle programa katıldı.Anonim bir eser  “Kerimem” , kendi besteleri olan “Canım Rodoplar”  ve “Şanlı Tuna” şarkılarını seslendirdi.

 

Şef Suat Sancar’ın bölümünde seslendirdiği ilk eser Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale  Şehitlerine” kasidesi, salonda büyük bir duygusallık ve hüzünle dinlendi. İkinci eserde Atatürk’ün sevdiği şarkılardan olan “Bir Fırtına Tuttu Bizi” eserini, öğrencisi Brunel Üniversitesi Müzik bölūmü, mezunu Beste Cıkcık ile seslendirdi.Şef Suat Sancar’ın icrası geceye damgasını vuran özel bir bölüm oldu.

Gecenin sonunda konuk sanatçı Fahri Nur’a plaketini Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş takdim etti, Ertaş; ilk görev yerinin Bulgaristan olduğunu ifade ederek, konuk sanatçının “Canım Rodoplar” eserine atıfta bulundu ve büyük bir ilgiyle izlediğini ifade etti.

 

Gecede Londra Atatürk Okullarının kurucusu Türker Çakıcı’ya verilmek üzere, “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” nü KKTC Elçisi Çimen Keskin takdim etti. Ödülü Çakıcı adına, okul idarecisi Zeliş Özakınsel aldı.

Konserin Ana sponsoru Meto Printe, Azerbaycan Elçi Yardımcısı Rasim Mammadov takdim etti.

Şef Suat Sancar Konserin Basın Sponsoru, Turkish Press UK imtiyaz sahibi İsmail Karakaş‘a plaketini teşekkürleriyle takdim etti.

 

Sırasıyla diğer sponsorlar, Chıc 2 Chıc,  Women Inspıre Women, Joıce Cafe, Laz Restaurant sahiplerine ayrı ayrı plaketleri takdim edildi.

İngiltere’de Kültür ve Sanat Elçiliği yapan ve İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından taltif ve teşekkürler ile onurlandırılan sanatçı Suat Sancar yaptığı açıklamada şunları ifade etti: ‘’Kültür ve sanatımızın İngiltere’ de yaşatılıp yaygınlaştırılması adına yaklaşık 20 yıldır faaliyetlerini sürdüren Londra TSM Koromuz, bir çok başarılı konsere imza atmıştır. Bünyemize bağlı Birmingham ve Manchester korolarımızla birlikte bugün “Üç Devlet Bir Millet’’ şiarı ile devlet bayraklarımızın altında Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün sevdiği şarkı ve türküleri hep birlikte seslendirdik.Cumhuriyetimizin 100. yılı hepimize kutlu olsun.’’

 

Konserin sonunda Şef Suat Sancar Koronun içerisine, TC Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş ve bayan Ertaş’ı, KKTC Elçisi Çimen Keskin, Azerbaycan Elçi Yardımcısı Rasim Mammadov ve Konsolos Kamal Binyetli, Leicester Türk Dernekleri Başkanı Murat Şükrü Acar, KKTC Dernekler Federasyonu Başkanı Kenan Nafi , İngiltere Türk Dernekler Federasyon Başkanı Murat Şükrü Acar, Business Management İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Bilal Gür, Türk Birliği Başkanı Mehmet Paköz, Musiad UK Başkanı Murat Bingöl, Limasollular Derneği Başkanı Arife Redvan, Kanal T Londra temsilcisi Duygu Tağmaç, Global Businnes Management temsilcisi Bilal Gür‘ü hep birlikte sahneye alarak tüm konuklarla birlikte; Azerbaycanlı Bestekar Mehmet Türkel’ in “Hoş Gelişler Ola, Mustafa Kemal Paşa ” marşını tüm seyircilerle birlikte, coşkuyla seslendirdiler.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu