Gündem | AJANSHABER.NET

Meteoroloji’den don ve buzlanma uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu’nun güneybatısı, Güney Doğu Anadolu’nun batısı ile Yozgat ve Niğde çevreleri ve Antalya’nın doğu ilçeleri, Samsun, Amasya ve Çorum çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların Bolu çevreleri ile Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce illerinin yüksek kesimleri, Kastamonu’nun kuzeyinin yüksekleri, Sakarya’nın güney ve doğusunun yükseklerinde kuvvetli kar yağışları olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis ile birlikte iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI:

Hava sıcaklıklarının Marmara ile doğu kesimlerde artarak mevsim normalleri civarına çıkması, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmaması bekleniyor.

RÜZGAR:

Rüzgarın genellikle güney yönlerden hafif, yer yer orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI UYARISI : Akşam saatlerinden sonra Bolu çevreleri ile Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce illerinin yüksek kesimleri, Kastamonu’nun kuzeyinin yüksekleri, Sakarya’nın güney ve doğusunun yükseklerinde kuvvetli kar yağışları bekleniyor. Cuma günü etkisini arttırması beklenen kar yağışlarının; hafta sonu da aralıklara etkili olacağı tahmin edildiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren bölgenin doğusunun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda yağmur ve sağanak iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere Sakarya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

EDİRNE

°C,

14°C

Parçalı ve çok bulutlu

İSTANBUL

°C,

10°C

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Anadolu Yakası aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

KOCAELİ

°C,

12°C

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

TEKİRDAĞ

°C,

13°C

Parçalı ve çok bulutlu

EGE

Parçalı ve az bulutlu, sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinin puslu, yer yer sisli geçeceği tahmin ediliyor.

 

 

A.KARAHİSAR

 

°C,

 

6°C

 

 

Parçalı ve az bulutlu

 

 

DENİZLİ

 

°C,

 

12°C

 

 

Parçalı ve az bulutlu

 

 

İZMİR

 

°C,

 

12°C

 

 

Parçalı ve az bulutlu

 

 

MUĞLA

 

°C,

 

12°C

 

 

Parçalı ve az bulutlu

 

 

AKDENİZ

 

 

Parçalı ve az bulutlu, Doğu Akdeniz ve Antalya’nın doğu ilçelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerde sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

 

 

ADANA

 

°C,

 

15°C

 

 

Parçalı ve az bulutlu, akşam saatlerinden sonra sağanak yağışlı

 

 

ANTALYA

 

°C,

 

17°C

 

 

Parçalı ve az bulutlu, öğle saatlerinden sonra doğu ilçeleri sağanak yağışlı

 

 

ISPARTA

 

°C,

 

8°C

 

 

Parçalı ve az bulutlu

 

 

MERSİN

 

°C,

 

15°C

 

 

Parçalı ve az bulutlu, akşam saatlerinden sonra sağanak yağışlı

 

 

İÇ ANADOLU

 

 

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Yozgat ve Niğde çevrelerinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde gece ve sabah saatlerinde pus, yer yer sis bekleniyor.

 

 

ANKARA

 

°C,

 

5°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

 

 

ESKİŞEHİR

 

°C,

 

5°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu

 

 

KAYSERİ

 

°C,

 

5°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu

 

 

KONYA

 

°C,

 

4°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu

 

 

BATI KARADENİZ

 

 

Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmim ediliyor, Yağışların kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak Bolu çevreleri ile Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce illerinin yüksek kesimleri ve Kastamonu’nun kuzeyinin yükseklerinde kuvvetli olması bekleniyor. İç kesimlerde sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

 

 

BOLU

 

°C,

 

5°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren kar yağışlı olması tahmin ediliyor. Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

 

 

KASTAMONU

 

°C,

 

4°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren kıyı kesimleri yağmur ve sağanak, iç kesimler kar yağışlı olması tahmin ediliyor. Yağışların yükseklerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

 

 

SİNOP

 

°C,

 

10°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmurlu

 

 

ZONGULDAK

 

°C,

 

10°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı olması tahmin ediliyor. Yağışların yükseklerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

 

 

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

 

 

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Samsun yağmurlu, Amasya ve Çorum çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

 

 

RİZE

 

°C,

 

10°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu

 

 

SAMSUN

 

°C,

 

10°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmurlu

 

 

TOKAT

 

°C,

 

6°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu

 

 

TRABZON

 

°C,

 

10°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu

 

 

DOĞU ANADOLU

 

 

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Malatya, Tunceli ve Elazığ çevrelerinin kar yağışlı olması bekleniyor. Bölge genelinde gece ve sabah saatlerinde pus, yer yer sis bekleniyor.

 

 

AĞRI

 

°C,

 

1°C

 

 

Çok bulutlu

 

 

ERZURUM

 

°C,

 

0°C

 

 

Çok bulutlu

 

 

MALATYA

 

°C,

 

5°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı

 

 

VAN

 

°C,

 

4°C

 

 

Çok bulutlu

 

 

GÜNEYDOĞU ANADOLU

 

 

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren bölgenin batısının yağmur ve sağanak yağışlı olması tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde pus, yer yer sis bekleniyor.

 

 

DİYARBAKIR

 

°C,

 

9°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu

 

 

GAZİANTEP

 

°C,

 

9°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

 

 

MARDİN

 

°C,

 

8°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu

 

 

ŞANLIURFA

 

°C,

 

11°C

 

 

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

 

 

DENİZLERDE HAVA

 

 

Batı Karadeniz, Ege ve Batı Akdeniz’in batısında fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

 

 

KARADENİZ

 

 

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, Batı Karadeniz aralıklı yağmurlu, Rüzgar: Batı Karadeniz’de doğu ve kuzeydoğudan 3 ila 5, batısı güneybatıdan 5 ila 7; Doğu Karadeniz’de batı ve güneybatıdan, batısı güneydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5 m, batısı 1,5 ila 2,5 m, Görüş: İyi.

 

 

MARMARA

 

 

Hava Durumu: Parçalı bulutlu; Rüzgar: Güney ve güneybatı akşam Kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0 m; Görüş: İyi.

 

 

EGE

 

 

Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu; Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 5 ila 7, Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5 açıkları 5 ila 7 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0 m, yer yer 3,0 m; Görüş: İyi.

 

 

AKDENİZ

 

 

Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgar: Batı Akdeniz’de batı ve kuzeybatıdan 3 ila 5, batısı 5 ila 7; Doğu Akdeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0 m, yer yer 3,0 m; Görüş: İyi.

 

 

VAN GÖLÜ

 

 

Hava Durumu: Çok bulutlu, Rüzgar: doğu ve kuzeydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,75 m; Görüş: Orta, yağış anında zayıf.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu