Güncel | AJANSHABER.NETGündem | AJANSHABER.NET

Meteoroloji’den uyarılar peş peşe geldi! Hafta sonu kar geliyor | AJANSHABER.NET

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Muğla, Mersin, Osmaniye, Hatay, Diyarbakır, Bingöl, Mardin, Şırnak çevreleri ve Adana’nın doğu ilçelerinin, gece saatlerinden sonra Edirne, Çanakkale ve İzmir çevreleri ile Balıkesir’in batı kesimlerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya’nın doğusu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı: Önemli bir değişiklik olmayacağı ve yurt genelinde mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgar: Genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile akşam saatlerinden sonra Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de güney ve güneybatı yönlerden (Lodos) kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

FIRTINA VE SAĞANAK DEVAM EDECEK Mİ?

İstanbul güne yağmurla uyandı. yer yer sağanak yağışın devam ettiği bölgelerde sağanak devaö edecek mi? CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen açıkladı.

Prof. Dr. Şen, “Sağanak gece saatlerinde rüzgarla birlikte başladı. Lodosta kuvvetliydi akşam. Çatıları uçurma seviyesindeydi 70-80 km hızla lodos etkisi vardı. Yeryüzü sıcak olduğu için gürültülü sağanak yağışla karşılaştık. Sabah saatlerinde kuzey ilçelerinde iri taneli yağışları gördük. Yağış bugün öğlene kadar devam edecek. Fırtına ise gündüz hafifleyecek akşam saatlerinde tekrar başlayacak. Akşam saatlerinde lodos etkisine dikkat edilmeli,  ulaşımda aksamalar yaşanabilir. Yağışlar öğlen saatlerinde İstanbul’da duracak ama bugün Antalya ve Muğla, Konya, Karaman, Niğde’de kuvvetli yağışları göreceğiz. Sağanak daha sonra doğuya doğru kayacak”

YARINA VE HAFTA SONUNA DİKKAT

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Şen, “İstanbul’da ise yarın öğlen saatlerinde biraz daha küvetli sağanak yağış görülecek” dedi.

Sıcaklık İstanbul’da 2-3 derece azaldı ancak yarın sıcaklıklar yükselecek. Cuma gününe kadar devam edecek olan sıcak hava Cuma günü itibariyle tekrar düşecek. Doğu Anadolu’da sıcaklık düşüşü daha fazla olacak ve cumartesi, Pazar kar yağışı ihtimali var” dedi.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 15

İstanbul: Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 15

İzmir: Çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 20

Adana: Parçalı ve çok bulutlu doğusu sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 24

Antalya: Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların doğu ilçelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. 21

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak yağışlı 23

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak yağışlı 24

Erzurum: Parçalı bulutlu 12

Diyarbakır: Parçalı bulutlu, akşam saatlerinden sonra sağanak yağışlı 15

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu