Gündem | AJANSHABER.NET

Mudurnu’da büyük vurgun; Profesörü 6,5 milyon lira dolandırdılar – Birlik Haber Ajansı- Türkiye’nin Haber Ağı

Mudurnu’da büyük vurgun; Profesörü 6,5 milyon lira dolandırdılar

özel haber: Hızır İlyas Yıldırım

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde bağlı Musalla Mahallesi’ndeki 3. Etap TOKİ’de ikamet eden Irak asıllı Türk vatandaşı Prof. Dr. Mustafa Rasheed Hasan’a (73) telefonla ulaşan şüpheli kendisini polis olarak tanıttı. Türkçe bilmeyen Mustafa Rasheed Hasan ile Arapça konuşan şüpheli, profesörün sınır kapısından geçtiği esnada kimlik bilgilerinin kopyalandığını ve bu bilgilerle adının terör olayına karıştığını öne sürerek evinde bulunan altınları ve dövizleri gönderecekleri kişiye vermesini istedi.

1,5 milyon değerindeki altın ve dövizi elden teslim etti

Konuşma sonrası korku ve paniğe kapılan Rasheed Hasan, yaşadığı evin önüne gelen şüpheliye 1,5 milyon değerindeki altın ve dövizleri elden teslim etti. Bir gün sonra 5 milyon TL gönderdi Altın ve dövizleri alarak ilçeden ayrılan şüpheli bir sonraki gün Mustafa Rasheed Hasan’ı yeniden arayarak 5 milyon TL daha para göndermesini ve gönderdiği paranın bir hafta sonra hesabına geri aktarılacağını söyledi. Şüphelinin verdiği hesap numarasına 5 milyon TL daha gönderen Rasheed Hasan, 1 hafta sonra paranın yatırılıp yatırılmadığını kontrol etmek adına ilçedeki bankaya gitti.

Emniyete giderek şikayetçi oldu

Banka yetkilileri tarafından hesabına bir para transferi gerçekleşmediğini öğrenen yaşlı adam, soluğu Mudurnu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde aldı. Toplamda 6,5 milyon TL’lik altın ve dövizini dolandırıcılara kaptıran Rasheed Hasan, şikayetçi oldu.

Emniyet güçlerinden titiz çalışma

Bunun üzerine emniyet güçleri, olayın gerçekleştiği 23 Ocak tarihindeki kamera kayıtlarını inceleyerek şahısların izine rastladı. Şüpheli E.D (21) ve A.T’nin (22) İstanbul’dan F.E (30) idaresindeki korsan bir taksiyle Mudurnu’ya geldikleri tespit edildi. İlçeye geldikleri taksiyi geri gönderen iki şüphelinin altın ve dövizleri aldıktan sonra Mudurnu’dan başka bir taksiyle Bolu otogarına vardığını, oradan İstanbul’a ve ardından Şanlıurfa’ya gittiğini belirleyen ekipler hemen harekete geçti.

Şanlıurfa’da şüphelilerden birisi yakalandı

Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin de desteğiyle dolandırıcılık olayına karışan iki şüpheliyi yakalamak için ortak bir operasyon başlatıldı. Bolu’dan Şanlıurfa’ya giden ekipler, Akçakale ilçesinde ikamet ettikleri belirlenen E.D ve A.T’nin evlerine baskın yapıldı. Yapılan operasyonda A.T, ekipler tarafından kıskıvrak yakalandı. E.D’nin evine yapılan baskında ise şüphelinin izine rastlanılamadı.

1 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi

Ekipler tarafından Mudurnu’ya getirilen A.T, Mudurnu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından Mudurnu Adliyesi’ne sevk edildi. A.T, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanarak Bolu T. Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Taksi şoförünün ise İstanbul’da gözaltına alındığı ve olayla bir ilgisinin olmadığının tespit edilmesi üzerine adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Dolandırıcılık olayına karışan diğer şüpheliyi arama çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu