Spor | AJANSHABER.NET

Ne Messi ne Mbappe… Dünya Kupası’nın kale ası! | AJANSHABER.NET

AJANSSPOR HABER

Dünya Kupası her zaman futbolcular için vitrin olmuştur. Bazen zaten yıldız olan oyuncular damga vurur turnuvaya bazense Dünya Kupası kendi yıldızını yaratır. 2022 Katar Dünya Kupası’nda ise şu ana kadar öne çıkan isimler kaleciler oldu.

Afrika’nın altın eldiveni Bono!

Trunuvanın en büyük sürprizi Fas’ın yarı finale çıkmasında en büyük pay takımın kalecisi Bono’ya ait. Afrika takımı şu ana kadar turnuvada sadece Kanada’dan 1 gol yedi. Bono, Belçika, Hırvatistan, İspanya ve Portekiz gibi yıldız futbolcularla dolu takımların kendisini mağlup etmesine izin vermedi.

Penaltılara giden maçta İspanya’dan gol yemedi

Fas’ın kazandığı Afrika Şampiyonası’nda altın eldiven ödülü kazanan Bono, penaltılara kalan İspanya maçında adeta tarih yazdı. İki penaltıyı kurtaran Bono, bir vuruşun direkten dönmesiyle maçtan gol yemeden çıkmayı başardı.

Hırvatistan Livakovic’e duacı

2018 Dünya Kupası finalisti Hırvatistan, Katar’da yarı finale çıkarken en büyük pay kaleci Dominik Livakovic’e ait. Livakovic, aynı Bono gibi grup maçlarında tek golü Kanada’dan yedi.

Livakovic, Japonya ve Brezilya’ya penaltılarda geçit vermedi

Livakovic, 1-1 berabere biten Japonya maçından sonra 4 penaltıdan 3’ünü kurtarmaya başararak ülkesini çeyrek finale taşıdı. Brezilya karşısında 120 dakikada çok önemli kurtarışlarla imza atan Hırvatistan kalecisi, maçın 1-1 bitmesini sağladı. Penaltılarda Brezilya bir topta Livakovic’e takıldı bir topu direğe nişanladı. Hırvat kaleci turnuvanın yükselen isimlerinden biri oldu.

Emiliano Martinez, Hollanda’yı yıktı

İki meslektaşı kadar öne çıkmasa bile Arjantin kalecisi Emiliano Martinez de Hollanda karşısında kurtardığı penaltılarla turnuvaya damga vuran futbolculardan biri oldu. Martinez, iki penaltı kurtararak ülkesini yarı finale çıkardı.

Hugo Lloris İngiltere’ye ‘Dur’ dedi

Fransa’nın kaptanı ve kalecisi Hugo Lloris’e çeyrek finaldeki İngiltere maçına kadar büyük bir iş düşmedi. Fransa’nın 2-1 kazandığı maçta ise Lloris, yaptığı kurtarışlarla yıldızlaştı. Bir çok şutun gol olmasına engel olan Fransız kaleci, Kane’in ilk penaltısında gole engel olamadı. maçın 82. dakikasında İngiltere, kazandığı penaltıyı auta atınca turnuvadan elenen ülke oldu.

Gözler Kylian Mbappe ve Lionel Messi’de

Katar’da yapılan turnuva büyük ihtimalle kalecilerin etkisiyle hatırlanacak. Cristiano Ronaldo ve Neymar’ın Katar’a veda etmesiyle Dünya yıldızlarından yoluna devam eden iki isim kaldı. Fransa’dan Kylian Mbappe ve Arjantin’den Lionel Messi. İki futbolcu da şu ana kadar 5 maçta attıkları 4 golle üzerlerine düşeni yaptı. Mbappe ve Messi’nin 4 kaleciyi gölgede bırakmak ve kupaya damga vurmak için hâlâ fırsatı bulunuyor. O da Dünya Kupası’nı gol ya da asistle ülkelerine kazandırmaktan geçiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu