Siyaset | AJANSHABER.NET

Pakistan Başbakanı Türkiye’de! Cumhurbaşkanı Erdoğan ticarette yeni hedefi açıkladı | AJANSHABER.NET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: Pakistan’ın terörizmle mücadelesini desteklediğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum. Pakistan’ın acısı acımız, sevinci sevincimizdir. Geçtiğimiz günlerdeki sel felakatinde Pakistanlı kardeşlerimizin yanına koştuk. FETÖ’ye karşı Pakistan’da alınan önlemler için teşekkür ediyorum.

TİCARETTE HEDEF 5 MİLYAR DOLAR

Diplomatik ilişkilerimizin 75. yılını kutlarken çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Pakistan Hava Yolları’nın İstanbul seferlerinin tekrar başlamasını memnuniyetle karşılıyoruz. 1 milyar dolara ulaşan ikili ticaret hacmimiz istikrarlı şekilde artışını sürdürüyor. 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize ulaşmak için gerekli siyasi iradeye ve kararlılığa sahibiz.

Afganistan’da barış ve istikrarın tesisi, Afgan kardeşlerimize karşı insani görevimizin ötesinde ortak tehdit ve riskler bakımından zaruridir.

Görüşmelerimizde ikili iş birliğimizin yanı sıra ortak gündemimizde yer alan önemli bölgesel ve uluslararası konularda da fikir teatisinde bulunduk. Kardeş Pakistan ve Can Azerbaycan’la üçlü formattaki iş birliğimiz de hızla gelişiyor.

PAKİSTAN BAŞBAKANI: TERÖRİZME KARŞI HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’in açıklamaları: İkinci yuvamız Türkiye’deyiz. Burada kaldığımız her anın tadını çıkarıyoruz. Görüşler paylaşıyoruz ve ne zaman Türkiye’ye gelsek hep böyle oluyor. Sayın kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz bizi bu kadar iyi karşıladıkları için. Terör saldırılarındaki acınızı üzüntünüzü paylaşıyoruz. Pakistan halkı da benzer acılar yaşadı, ciddi bedeller ödedi. Terörizmin üstesinden gelinmesi için binlerce kıymetli hayat kaybedildi. Terörizme karşı her türlü desteği vermeye hazırız. Sadece Türkiye ve Pakistan’dan değil tüm dünyadan terörizmi silmek istiyoruz. Savunma iş birliği değil bunun da ötesinde çok daha ileri düzeylere taşımamızı gerektiğini düşünüyorum ilişkilerimizi. İş birliğini daha da artırmanın zamanı geldi. Sayın Cumhurbaşkanı bu muhteşem ilişkilerimizin 75. yılını kutlayacağız. 

BAŞ BAŞA GÖRÜŞTÜLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan MİLGEM Korvet Projesi’nin üçüncü gemisinin denize indirilmesi töreni münasebetiyle Türkiye’de bulunan Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile Vahdettin Köşkü’nde görüşme gerçekleştirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu