Siyaset | AJANSHABER.NET

‘Savunma sanayinde bir devrim gerçekleştirildi’ | AJANSHABER.NET

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay,  2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi ve 2021 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifleri üzerine gerçekleştirilen çalışmaların son gününde Cumhurbaşkanlığı’nın bütçesi üzerinde sunum yaptı. Oktay’ın sunumunda öne çıkanlar özetle şöyle:

14 ÜLKEDEN YATIRIM: Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından yürütülen yatırım destek ve tanıtım faaliyetleri çerçevesinde; 2021 yılında toplam değeri 1 milyar 68 milyon dolar olan 31 yatırım projesi faaliyete geçmiştir. Bu projeler başta Çin, Japonya, Almanya, Fransa ve ABD olmak üzere 14 ülkeye aittir. 2022 yılının ilk on ayında ise toplam değeri 2 milyar 557 milyon dolar olan toplam 21 yatırım projesi faaliyete geçmiştir.

İHA SATIŞI: Savunma sanayinde, son 20 yılda Cumhurbaşkanımızın irade ve desteğiyle adeta bir devrim gerçekleştirilmiştir. 2002’de savunma sanayii sektöründe sadece 56 firma faaliyet gösterirken, bugün 2 bini aşmış, savunma sanayi kümelenmeleri ile kendi özgün ürünlerini geliştiren büyük bir ekosisteme dönüşmüştür. .

MİT’İN FAALİYETLERİ: Nokta operasyonlara ağırlık veren MİT, Suriye ve Irak’ta örgüt lider kadrolarını etkisiz kılmaktadır. Teşkilat, çeşitli ülkelerden 100’den fazla FETÖ mensubu teröristin iadesini de sağlamıştır. MİT’e 7 milyar 729 milyon 120 bin lira ödenek tahsisi öngörülmüştür.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI: Asgari Ücret Komisyonu, 2023 yılı asgari ücretini belirlemek üzere çalışmalarına Aralık ayında başlayacaktır. Asgari ücretin, toplumun tüm kesimleri bakımından memnuniyet sağlayacak bir düzeyde, işçi ve işveren taraflarının tam mutabakatıyla belirleneceğine inanmaktayız.

8 UÇAK VAR: (Cumhur-başkanlığının uçak sayısı) Bu konuda sorunumuz yok, rahatlıkla açıklayabiliriz, zaten bir sır da değil. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı envanterine kayıtlı 8 uçak mevcuttur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu