Gündem | AJANSHABER.NET

Telegram’dan Neonazi nefreti körükleniyor

Neo-Naziler, Yahudi karşıtı ve nefret dolu içerikleri bazen binlerce takipçiyle paylaşmak için Telegram’ı giderek daha fazla kullanıyor.

featured

Telegram’dan Neonazi nefreti körükleniyor

7 Ekim 2023 tarihinde Hamas’ın İsrail’de yaptığı eylemden bu yana aşırı sağcılık sosyal medyada giderek yaygınlaşıyor. Neo-Nazilerin Instagram profilleri genellikle hızlı bir şekilde tespit edilip kaldırılırken, mesajlaşma uygulamsı Telegram’da durum farklı. Telegram’da nefret dolu, Yahudi karşıtı içerikler paylaşılsa da, sonuç olarak neredeyse hiç cezai işlem yapılmıyor.

CH Media gazeteleri 30 yaşındaki bir kişinin vakasını öne çıkarıyor. Bu kişi Instagram’da Yahudilerin ve Neo-Nazilerin “beyaz ırkın” düşmanı olarak gördüğü diğer insanların öldürülmesi çağrısında bulunan bir paylaşımda bulundu. 3200 Takipçisi olan şahsın hesabı kapatıldı, ancak yeni hesap açan şahıs o zamandan beri neredeyse 2,000 takipçi kazandı.

“Birileri gerçeği söylemek zorunda”

CH Media gazeteleri ayrıca eski bir Pnos (Ulusal Yönelimli İsviçreliler Partisi) üyesiyle de konuştu. Bu kişi yukarıda bahsedilen vakaya benzer içerikler yayıyor. Röportajda, suç teşkil eden içerikler yaydığının farkında olduğunu ancak “birilerinin doğruyu söylemesi gerektiğini” de ekliyor.

Onun için birinin Yahudi olması umurunda değil. Zürih’in Wiedikon mahallesinde iki yıl boyunca zanaatkar olarak çalışan adam, “Ama birileri entrikalarıyla yurttaşlarımın ölümü için çalışıyorsa umurumda” diyor.

Telegram’dan Neonazi nefreti körükleniyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu