Spor | AJANSHABER.NET

TFF, Rüştü Reçber, Rasim Kara ve Şeref Yalçın İle Yolları Ayırdı | AJANSHABER.NET

AJANSSPOR – HABER

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin göreve gelirken planladığı operasyon parça parça devam ediyor. Daha önce çeşitli birimlerden 30 kişiyle yollarını ayırdan Büyükekşi’nin bu kez üç önemli isimle daha vedalaştığı kaydedildi.

TFF üç önemli isimle yolları ayırdı

Gazeteci İsmail Er, Milli Takımlar Dış İlişkiler Sorumlusu Rüştü Reçber, Riva Tesisler Müdürü Şeref Yalçın ve TFF Bölgeler Sorumlusu Rasim Kara ile yolların ayrıldığını yazdı. Ajansspor da daha önce Büyükekşi’nin Reçber ile yolların ayrılacağını duyurmuştu. Haberlerimizde ayrıca 65 yaş üstü isimlerle de yola devam edilmeyeceği haberlerimizde yer almıştı.

Üç yıl Azerbaycan’da hocalık yaptı

1990’lı yıllarda Türk Milli Takımı’nda Fatih Terim’in yardımcılığını yapan; 1996-97 sezonunda da Beşiktaş’ın teknik direktörlüğünü üstlenen Rasim Kara, son olarak 2005-08 arasında Azerbaycan’da teknik direktörlük yapmıştı. Kara, uzun yıllardır TFF Futbol Gelişim Direktörlüğü bünyesinde bölgeler sorumlusu olarak görev yapıyordu.

Demirören nerede Yalçın da oradaydı

Şeref Yalçın ise ismini Beşiktaş Yönetim Kurulu üyesi olarak duyurdu. Yıldırım Demirören’in başkanlık döneminde siyah beyazlı kulüpte yöneticilik yaptı. Yalçın, özellikle 2010 yılında ünlü NBA yıldızı Allen Iverson’ın transferiyle kamuoyunda adından çok söz ettirdi. Demirören’in TFF Başkanı olmasıyla birlikte Yalçın da Riva’ya gitti. Demirören sonrası göreve gelen Nihat Özdemir döneminde de tesislerden sorumlu yönetici olarak pozisyonunu korudu.

Terim geldi Reçber, milli takımdan gitti

120 kez Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın formasını giyerek rekor kıran Rüştü Reçber, Fenerbahçe ile efsaneleşti. Reçber, Barcelona’ya transfer olsa da yeterli şansı bulamayıp geri döndü. Beşiktaş forması da giyen ve Fenerbahçe’de olduğu gibi burada da şampiyonluk yaşayan Reçber, futbolu bıraktıktan sonra Milli Takımlar Genel Koordinatörü oldu. Ancak Fatih Terim’in milli takıma gelmesiyle ayrıldı.

Rüştü Reçber 6 aydır Londra’da

Bir süre gazetede yazarlık, televizyonlarda da yorumculuk yapan Rüştü Reçber, Nihat Özdemir döneminde TFF bünyesine girdi. Reçber, Milli Takımların Dış İlişkiler Sorumlusu oldu. Ancak son zamanlarda Reçber’in İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşamaya başladığı ve fiilen görevini yapmadığı iddiaları medyada sık sık yer almaya başlamıştı.

İnsan kaynaklarını dış denetime aldı

Nihat Özdemir’in istifasından sonra yapılan olağan seçimde 1 yıllığına göreve gelen Mehmet Büyükekşi, bir insan kaynakları firmasına TFF personelini denetletti. Çıkan rapor doğrultusunda da her birimden 100’ün üzerinde isimle yolların ayrılmasına karar verildi. Ancak, Büyükekşi, belirlenen isimlerin tamamıyla yollarını henüz ayırabilmiş değil. Kulislere göre Büyükekşi’nin atmak istediği bazı adımlar engellendi.

5 yıllık danışman Gökçınar istifa etti

Büyükekşi’nin yollarını ayırdığı en etkili isimlerin başandıysa Hilmi Gökçınar geliyor. 2017 yılında TFF Başkan danışmanı olan Gökçınar, 30 Eylül 2022’de Büyükekşi ile yaptığı görüşmenin ardından istifa etme kararı aldığını duyurmuştu. Bu istifa futbol kamuoyunda önemli bir gelişme olarak algılanmıştı. Siyasi iktidara yakınlığı ile bilinen Gökçınar, Ankaraspor’un başkanlığını, Kulüpler Birliği Vakfı’nın da başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu.

Mehmet Büyükekşi kulüplere hep uydu

TFF’de yapısal reform iddialarıyla göreve gelen Mehmet Büyükekşi, geride kalan yaklaşık 6 aylık dönemde kaydadeğer bir gelişme sağlayamadı. Büyükekşi, genel olarak kulüplerin talepleri doğrultusunda adımlar attı. Yabancı kuralından rezerv lige kadar bir çok alanda kulüplerin isteklerini yerine getirdi. Son olarak kulüplerin bastırmasıyla yabancı hakemleri de gündemine aldı. Büyükekşi’nin önümüzdeki Haziran’da aday olup olmayacağı henüz belli değil.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu