Genel | AJANSHABER.NET

TİMBİR; Yerel Gazeteler İçin Büyük Fırsat

İnternet haberciliği sektörü için büyük bir dönüm noktası olan resmi ilan yayımlama hakkıyla ilgili Türk İnternet Medya Birliği’nden (TİMBİR) önemli açıklama geldi.

TİMBİR; Yerel Gazeteler İçin Büyük Fırsat

Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR), 7418 Sayılı Kanunla tanınan resmi ilan yayımlama hakkı süreçleri hakkında yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada, internet haber sitelerinin ziyaretçi trafiğinde manipülasyondan uzak durmaları gerektiği vurgulanarak, ilan yayınlama hakkını kazanmak isteyen sitelerin gereken şartları sağlamaları halinde 2 yıl beklemeleri gereken sürenin 1 yıla indirilmesi talep edildi.

İnternet Haberciliği: Ciddi Bir İş

Açıklamada, internet haberciliğinin ciddi bir iş olduğuna dikkat çekilerek, bu alanda yatırım yapan, teknolojiye ayak uyduran ve gereken şartları sağlayan haber sitelerinin rekabet ortamında ayakta kalacakları vurgulandı.

Yerel Gazeteler İçin Fırsat

Gazetelerin satış oranlarının düşmesiyle birlikte internet haber sitelerinin resmi ilan yayımlama hakkı, gazetelerin kaybettikleri gücü geri kazanmaları için önemli bir fırsat olarak görülüyor. TİMBİR, kaliteli ve özgün içerik üreten, dezenformasyondan uzak yayıncılık yapan haber sitelerinin ilgili koşulları yerine getirmelerini ve asgari ziyaretçi trafiğini sağlamalarını destekliyor.

Manipülasyon Yapmayın

Açıklamada, resmi ilan yayınlama hakkına sahip olan internet haber sitelerinin ziyaretçi trafiği verilerinde manipülasyon yapmamaları gerektiği vurgulanarak, bu konuda açıkça belirtilen yasal düzenlemelere uyulması gerektiği hatırlatıldı.

TİMBİR’den Teknik Destek

TİMBİR ve Birlik Haber Ajansı (BHA), resmi ilan yayınlama hakkını kazanan internet haber sitelerine SEO, içerik ve teknik destek vermeye hazır olduklarını açıkladı.

Gerekli Şartları Sağlayanlar İçin Bekleme Süresi Talebi

Açıklamada ayrıca, uzun yıllardır internet haberciliği yapan ve gerekli şartları sağlayan haber siteleri için 2 yıl beklemek zorunda olma süresinin denetimler sonrası 1 yıla indirilmesi talep edildi.

Türk İnternet Medya Birliği, internet haberciliğinin gelişmesine katkı sağlayacak her düzenlemeye destek olacaklarını ve bu alandaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurguladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu