Gündem | AJANSHABER.NET

Van’da öğretmen akademileri başladı 

Programda konuşan Vali Balcı, Ozan Balcı, projeyi geliştiren, hayata geçiren Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci’ye teşekkür etti.

featured

Van’da öğretmen akademileri başladı

VAN-BHA

Van’da eğitim alanında çok güzel işler yapıldığını belirten Vali Balcı, “Etüt Van projesi kapsamında 20 bin öğrencimiz 3 bin öğretmenimiz tarafından lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlanıyor. Materyal desteği veriyoruz. İlimize 3.5 milyon kitap kazandırdık. Kitap bakımından Türkiye’nin en zengin illeri arasındayız. 300 okula kütüphane yaptık. İlçe halk kütüphanelerini 450 bin kitapla zenginleştirdik. Matbil projesi ile geleceğin matematikçilerini yetiştiriliyor. Alanında uzman öğretmenler öğrencilere üst seviye matematik eğitimi veriyor.

Eğitimde sağlık hareketi projesi yürütüyoruz. Öğrencilerde ağız-diş, işitme, görme ve ortopedik taramalar yapılıyor. Tespit edilen hastalıklar tedavisi yapılana kadar takip ediliyor. Spor Van projesi ile 50 milyon TL spor malzemesi çocuklarımıza aldık. 300 okula voleybol basketbol sahası yaptık. 75 okula halı saha yapıyoruz. 22 kapalı spor salonumuz bitmek üzere. 13 yüzme havuzunun açılışını kısa zaman sonra yapacağız. Sporcu fabrikası gibi dev bir yatırımımız var.

13 ilçemize voleybol, basketbol, halı saha ve tenis kortundan oluşan kompleks yaptık. Okullara folklor ekibi ve koro kuruldu. Çocuklarımız sinema va tiyatro etkinlikleriyle buluşturuluyor. PTT aracılığı ile 100 bin çocuğa 180 bin kitap adreslerine kadar ulaştırıldı. 100 köy yaşam merkezi kurduk. Kadınlara yönelik eğitimler veriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle 111 anaokulu yapıldı. 9 tane daha yapıyoruz. 100 okulun öğretmen odaları yenilendi. Okullarımızda 100 müzik ve resim sınıfı oluşturuldu. Eski vali evi özel eğitim okulu oldu.

Tematik okullar yapıyoruz. 11 bin dersliği kitaplarla zenginleştirdik. 500 çocuğumuza şeker ölçüm cihazı veriyoruz. Artık parmakları delinmeden diyabeti kontrol ediliyor. Okullara 100 engelli sınıfı açtık. Engelli çocuklarımız için Özel Eğitim Kampüsü kurduk. İpekyolu ve Edremit ilçelerimize müzik, resim ve drama okulu açtık. Anaokulu ilkokul ve ortaokul öğrencileri faydalanacak. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde konservatuar açtık.

İl merkezinde büyük bir çocuk kütüphanesinin temelini attık. Yeni bir Kültür merkezinin temelini atacağız. İlçelerimize 11 bebek çocuk kütüphanesi yapıyoruz. Bu yatırımlarımızda sayın Cumhurbaşkanımız bizi yüreklendiriyor, Bakanlıklarımız da destek veriyor. Hep birlikte güzel işler yapıyoruz” dedi.

Daha sonra ilk dersi veren Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, öğretmen akademilerinin amacının öğretmenleri belli bir yöntem dahilinde bulundukları çevrenin dışına çıkarıp onları mekan ve insanla temas ettirmek olduğunu söyledi.

Van’da öğretmen akademileri başladı 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu