Kültür Sanat | AJANSHABER.NET

Zamanda Yolculuk Filmleri 2022: Gelmiş Geçmiş En İyi Zamanda Yolculuk Filmleri Listesi | AJANSHABER.NET

Zamanda yolculuk filmleri sinema tarihinin en önemli ve en kafa karıştırıcı temalı yapıtlarından birisidir. Sürükleyici ve heyecan verici halleri ile insanı ekran başına kilitleyen bu filmleri izlerken dikkatli olmak gerekiyor. Konunun kaçırılmaması ve filmin anlaşılabilir olması için detaylara önem verilmesi gerekmektedir.

Edge Of Tomorrow (2014)

Yakın gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzaylı birliği, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Dünyada hiçbir ordu, onların hızına, silahlarının gücüne ve de en önemlisi telepati yoluyla emir verme ve uygulama güçlerine ulaşamaz. Artık dünyadaki tüm ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek durumundadır ve bu güç birliği dışında ikinci bir şansları yoktur. Subay Bill Cage daha önce bu savaşlardan hiçbirine katılmamış tecrübesiz bir askerdir ve atıldığı yeni görevi onun için bir nevi intihar anlamına gelmektedir. Beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülür… Fakat bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur.

Yönetmen: Doug Liman

Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt

Tenet (2020)

Tenet Christopher Nolan’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı; başrollerini John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki ve Kenneth Branagh’ın paylaştığı Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri ortak yapımı casus filmidir. Bir adamın Üçüncü Dünya Savaşı’nı engellemek için zamanda yolculuk yapmasını ele alır.

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki

Back To The Future Serisi (1985-1990)

Back to the Future, Robert Zemeckis’in yönetmenlik, Bob Gale’ın yardımcı senaristlik, Steven Spielberg’in yürütücü yapımcılık yaptığı bilimkurgu, macera ve komedi türündeki filmdir. Bu seride zaman yolculuğu teması işlenmektedir.

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson

The Time Machine (2002)

Yönetmenliğini Simon Wells’in yaptığı The Time Machine insanoğlunun en büyük fantezilerinden birisi olan zamanda yolculuk düşünü ele alıyor. 1899 yılında New York’ta, bilim adamı ve mucit Alexander Hartdegen (Guy Pearce) zamanın da bir boyut olarak diğer üç boyuttan farksız olduğunu ve bu boyutta da aynı diğer boyutlarda olduğu gibi yolculuk yapılabileceğine inanmaktadır. Bu arada sevgilisi Emma (Sienna Guillory) bir kazada ölür. Bu olay üzerine zaman yolculuğunu yapma isteği içinde daha da artar. Zamanda yolculuk yapıp geçmişi değiştirmeyi kafasına koymuştur.

Yönetmen: Simon Wells

Oyuncular: Guy Pearce, Sienna Guillory

Predestination (2014)

2014 yılında gösterime giren Predestination filminin yönetmen koltuğunda Michael Spierig ve Peter Spierig kardeşler oturmaktadır. Film zamansal ajanımızın Fiyasko Bombacısı olarak bilinen ünlü bir teröristi aramasıyla başlıyor. Fiyasko Bombacısı, binalara bombalar kurup yüzlerce insanın ölümüne sebep olan bir teröristtir. Ajanımız bombanın patlamasını engellemiştir. Ancak oluşan küçük patlamada yüzü tanınmaz hale gelmiştir. Fiyasko Bombacısı kaçmış ama zamansal ajan bilinmeyen bir kişinin yardımıyla zaman makinesiyle 1992 yılına gitmiştir. Ajan yüz ameliyatı olmuş şekilde uyanır. Bu ajan gizemli bir departman için çalışmaktadır ve bu departman Fiyasko Bombacısını yakalamak için zamanda yolculuklar yapan ajanlarla patlamaları önlemeye çalışmaktadır.

Yönetmen: Michael Spierig ve Peter Spierig

Oyuncular: Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor

Looper (2012)

Looper (Tetikçiler), zamanda yolculuğun mümkün olduğu 2077 yılında geçiyor. Yasadışı ilan edilen bu zamanda yolculuğu yalnızca mafya kullanmakta ve ortadan kaldırmak istediklerini geçmişe yollayarak tetikçiler tarafından öldürülmelerini sağlamaktadır. Gelecekten gelen kurbanları öldüren uzman tetikçilerin en iyilerinden biri Joe’dur. Ne var ki, Joe’nun yeni kurbanı, 30 yıl sonradan gelen kendisidir. Hedefini öldüremeyen Joe, bu işi çözmelidir, yoksa kendisi de öldürülecektir.

Yönetmen: Rian Johnson

Oyuncular: Bruce Willis, Joseph Gordon-Levitt, Emily Blunt

12 Monkeys (1995)

12 Maymun (özgün adıyla Twelve Monkeys), 1995 yapımı Terry Gilliam filmi. Ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996’da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüs, 2035’te dünya nüfusunun yalnızca %1’ini hayatta bırakmıştır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar. Virüsün üstesinden gelebilmek için mahkûmlardan James Cole, zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. Yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen Cole, bilim adamları için virüs hakkında araştırma yaparken akıl hastanesine kapatılır. Daha sonra zaman yolculuğunu sürdüren Cole, akıl hastanesindeyken tanıştığı psikiyatristi Dr. Kathryn Railly’yi içinde bulundukları duruma inandırmaya çalışır.

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe

Star Trek (2009)

Star Trek J.J. Abrams’ın yönettiği 2009 yapımı bilimkurgu filmidir. Star Trek serisinin 11. filmidir. Kaptan Kirk, Mister Spock, Doktor McCoy ve mühendis Scott’un Yıldız Filosu Akademisi’ndeki tanışmaları ve Atılgan uzay gemisiyle ilk yolculuğa çıkmalarını konu alan filmdir.

Yönetmen: J. J. Abrams

Oyuncular: Chris Pine, Zachary Quinto, Karl Urban, Simon Pegg

2001 A Space Odyssey (1968)

2001 A Space Odyssey 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bilimkurgu filmidir. Film insanın evrimi, teknoloji, yapay zeka tematik unsurlarını işler ve bilimsel gerçekliği, öncü görsel efektleri, provokatif belirsizliği ve bazı yorumculara göre içerdiği gerçeküstü betimleme, geleneksel anlatım teknikleri yerine sessizlik ve asgari düzeydeki karşılıklı konuşmaları ile ün yapmıştır.

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Douglas Rain

Yaşam Şifresi (2011)

Yaşam Şifresi, Duncan Jones tarafından yönetilen ve Ben Ripley tarafından yazılan 2011 Amerikan bilim kurgu aksiyon gerilim filmidir. Hızlı trende uyanan ve burada nasıl bulunduğuna dair hiçbir fikri olmayan Yüzbaşı Colter Stevens (Jake Gyllenhaal), karşısında Christina (Michelle Monaghan) adlı kendisinin tanımadığı birini bulur. Kadının hareketlerinden Colter’ı tanıdığı anlaşılır. Ne olup bittiğini anlamaya çalışan Colter, tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yüzünü görmesiyle şok olur. Bu sırada aniden trende büyük bir patlama yaşanır.

Yönetmen: Duncan Jones

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright

Keşke 30 Olsam (2004)

 

Jenna’nın, on üçüncü doğum günü partisinde, en yakın arkadaşı Lucy’nin muzip bir oyunu ile her şey alt üst olur. Hoşlandığı erkek Matt ile ilgili alay konusu olup da fazlasıyla incinen Jenna, otuz yaşına gelene dek saklanmaktan başka bir şey istemez. Ve elindeki dilek tozu sayesinde umulmadık bir biçimde isteği gerçek olur. Fıstık gibi bir vücut, rüya gibi bir daire, muhteşem bir gardrop ve atlet bir erkek arkadaş, muhteşem bir iş, yıldız arkadaşlar.

 

Yönetmen: Gary Winick

Oyuncular: Jennifer Garner, Judy Greer, Mark Ruffalo, Andy Serkis

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu